23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.12.2022 09:56 | Son Güncelleme: 20.12.2022 10:17

New York'ta alarm, Texas'ta OHAL

New York Belediye Başkanı Eric Adams, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini hızlandıran 42. maddenin kaldırılması halinde şehrin tekrar göçmen akınına uğrayabileceği uyarısında bulundu. Texas'a bağlı El Paso'da ise yaşanması beklenen göçmen akını nedeniyle acil durum ilan edildi
New York'ta alarm, Texas'ta OHAL

Eric Adams yaptığı yazılı açıklamada, "Barınak sistemimiz dolu ve paramız, personelimiz ve yerimiz neredeyse kalmadı. Gerçeği söylemek gerekirse, düzeltici önlemler yakında alınmazsa New Yorkluların bel bağladığı programları kesmek veya kısıtlamak zorunda kalabiliriz" ifadesini kullandı. Yeni gelecek düzensiz göçmenleri New Yorkluların yerine tercih etmek zorunda kalmayı reddettiğini belirten Adams, "Ama tekrar ediyorum şu an acil bir plana ve yardıma ihtiyacımız var" çağrısında bulundu.

Haftada bin göçmen gelebilir

Belediye başkanı, son bir kaç ayda düzensiz göçmen akışının yavaşladığını ancak İç Güvenlik Bakanlığı'nın 42. maddeyi kaldırması durumunda New York’a tekrar sınırdan otobüslerle her hafta 1000 civarında düzensiz göçmenin gelebileceğine işaret etti.

Acil yardım talebi

Şu ana kadar New York’a ulaşan düzensiz göçmenlerin ekonomik yükünü şehrin tek başına omuzladığını kaydeden Adams, "42. maddenin sona ermesine günler kala, federal hükümetin ve Kongre’nin gerekli mali kaynağı sağlamasına acil ihtiyacımız var, bu şekilde devam edemez" ifadelerini kullandı.

Texas'ta acil durum ilan edildi

Texas medyasındaki haberlere göre, El Paso Belediye Başkanı Oscar Leeser, yaptığı basın açıklamasında, Covid-19 salgını gerekçesiyle yürürlüğe konulan, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecinin hızlandırılmasına yönelik Title 42 isimli kanunun 21 Aralık itibarıyla kaldırılmasına hazırlanıldığını anımsattı. 21 Aralık itibarıyla göçmen akışının inanılmaz bir seviyeye ulaşabileceğine dikkati çeken Leeser, El Paso'da acil durum ilan edildiğini bildirdi.

İç Güvenlik Bakanlığı, uygulamanın sona ermesi sonrasında Meksika sınırından günlük 9 ila 14 bin kişinin geçmeye çalışabileceğini açıklamıştı.

El Pasolu yetkililerin, acil durum sayesinde göçmenler için daha fazla kaynak ve barınacak yer sağlama imkanı olacağını belirten Leeser, insanlara onurlu bir şekilde muamele edildiğinden ve herkesin güvende olduğundan emin olmak istediklerini söyledi.

40 bin evsiz otellere yerleştirilecek

ABD'nin Los Angeles kenti Belediye Başkanı Karen Bass, yeni başlatacakları program çerçevesinde, şehirdeki yaklaşık 40 bin evsizin otellere yerleştirilmeye başlanacağını söyledi.

NBC kanalına konuşan Bass, Los Angeles'ın belli bölgelerinde çadırlarda yaşayan evsizlerin, bu haftadan itibaren otellere taşınması için çalışmalara başlayacaklarını duyurdu. Bass, evsizleri otel odalarına taşımanın ilk etapta herkesi kapsamayacağını ancak bu çalışmanın, doğru yönde bir adım olarak, evsizlik sorununun çözümüne önemli oranda etkisinin olacağını düşündüğünü kaydetti.

Title 42 ve düzensiz göçmenler tartışması

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini hızlandıran ve Title 42 olarak adlandırılan kanunun kaldırılmasına yönelik geçen hafta hazırlıklar yaptığını açıklamıştı. Bakanlığın internet sitesinde, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde yürürlüğe giren Title 42 isimli uygulamanın 21 Aralık’ta son bulacağı, sonrasında ülkeye kanunsuz girişlerin engellenmesi, sınır işlemlerindeki verimliliğin yükseltilmesi için personel, ulaşım, tıbbi destek ve tesislerin artırılması, gözaltı ve kovuşturma gibi uygulamaların sıkılaştırılması gibi yollara başvurulacağı duyurulmuştu.

Biden yönetimi, Trump döneminde Covid-19 salgını gerekçesiyle yürürlüğe konulan yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecinin hızlandırılmasına yönelik Title 42 isimli kanunu yürürlükte tutmuş, ancak ABD Bölge Yargıcı Emmet Sullivan kasımda, Trump döneminin sınır uygulaması 42. maddenin "keyfi ve kaprisli" olduğunu öne sürerek, kaldırılması gerektiğine karar vermişti.

New York ve düzensiz göçmenler sorunu

Texas ve Florida gibi Cumhuriyetçi eyaletler, Meksika sınırından akın eden düzensiz göçmen yükünü tek başlarına kaldıramayacakları şikayetiyle Başkan Joe Biden’in göçmen politikasını protesto etmek için yaz sonundan itibaren düzensiz göçmenlerin bir kısmını başkent Washington, New York, Massachusetts gibi Demokratların çoğunlukta olduğu eyaletlere göndermeye başlamıştı. New York'ta 50 bin civarında evsizin yaşadığı barınaklar, sınır bölgelerinden otobüslerle gönderilen düzensiz göçmenlerle dolmuş, bazı sığınmacılar boş oteller ve kamplara yerleştirilmişti.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, düzensiz göçmen kriziyle daha iyi mücadele edebilmek için 7 Ekim'de şehirde olağanüstü hal ilan etmişti. New York’a gönderilen 30 binden fazla düzensiz göçmeni ilk karşılama merkezi olarak Randall's Adası'nda İnsanı Acil Müdahale ve Yardım Merkezi (HERRC) adı altında 1000 kişilik geçici sığınak çadırlar tasarlanmıştı.

Biden yönetiminin, daha sonra, güney sınırındaki göçmen politikalarını sıkılaştırarak düzensiz göçmenleri geri göndermeye başlaması üzerine New York’a sınır eyaletlerinden otobüsle beklenen insan akışı da yavaşlamıştı. Bunun üzerine New York Belediyesi, kasım ortasında, Randall's Adası'nda düzensiz göçmenler için açılan merkezin kapatılacağını ve içindekilerin Manhattan'daki 600 yatak odalı Watson Otel'e taşınacağını açıklamıştı. Bazı çevreler, henüz haftalar önce açılan ve yaklaşık 650 bin dolar harcanan çadır tesiste şu ana kadar çok az göçmenin ağırlanmış olmasını ve bu kadar kısa bir sürede kapatılma kararı alınmasını eleştirmişti.