20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 15.03.2023 21:12 | Son Güncelleme: 15.03.2023 21:16

Pakistan Başbakanı IMF şartları sebebiyle halkın yükünün daha da artacağını söyledi

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından sunulan en ağır şartların kabul edildiğini, bu sebeple halkın yükünün daha da artacağını ifade etti
Pakistan Başbakanı IMF şartları sebebiyle halkın yükünün daha da artacağını söyledi

Şerif, Geo News televizyonuna verdiği röportajda, IMF ile anlaşmanın birkaç gün içerisinde imzalanacağını belirtti. Başbakan Şerif, IMF tarafından sunulan en ağır şartların kabul edildiğini, bu nedenle halkın yükünün daha da artacağını vurguladı. Halkın yaşadığı sorunun farkında olduğunu ifade eden Şerif, birtakım sosyal refah programları aracılığıyla yardım sağlanacağını bildirdi.

Şerif, Ukrayna-Rusya savaşının sebep olduğu ithal enflasyona işaret ederek, gübre ve petrol fiyatlarının artmasının ülkeyi etkilediğini dile getirdi. Geçen sene yaşanan sel felaketinin de ekonomiyi etkilediğini anlatan Şerif, eski Başbakan İmran Han'ın ABD tarafından görevden düşürüldüğüne ilişkin "utanç verici yalanının" ülkede belirsizliğe yol açtığını kaydetti.

Şerif, Han'ın yaralarını bahane göstererek teslim olmaktan kaçtığını ifade ederek, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) döneminde kendisi dahil çok sayıda üst düzey Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) mensubunun uydurma davalarla hapsedildiğini söyledi.

2018'de başbakanlık bana teklif edildi

Öte yandan Şerif, 2018 genel seçimleri öncesi yaşanan ilginç bir gelişmeden de bahsetti. Şerif, eski Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kamar Cavid Bacva'nın 2018 genel seçimlerinden önce kendisine başbakanlık teklifinde bulunduğunu dile getirerek, ağabeyi eski Başbakan Navaz Şerif'in parti lideri olduğu gerekçesiyle bu teklifi geri çevirdiğini aktardı.

Teklifi kabul etmesi halinde İmran Han'ın başbakan olup olamayacağı sorulan Şerif, Han'ın başbakan olamayacağını kaydetti.

IMF ile anlaşma

Pakistan, IMF ile 2019'da 39 ayda ödenmesi planlanan 6 milyar dolarlık ekonomik kurtarma paketi için anlaşmıştı. Temmuz 2022'de yeniden masaya oturulmuş ve IMF, toplam kredi miktarının 6 milyar dolardan 7 milyar dolara çıkarıldığını açıklamıştı. Varılan anlaşma kapsamında IMF, şartların sağlanması halinde Pakistan'a 1,17 milyar dolar krediyi serbest bırakacağını belirtmişti.

İmran Han hükümeti Nisan 2022'de düşmüştü

Pakistan'da, parlamentoda 10 Nisan 2022'de yapılan güven oylamasında, 174 "hayır" oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü. Ülkede, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Kaynak: AA