23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.11.2022 09:17 | Son Güncelleme: 20.11.2022 10:04

Paris’te sarı yelekliler protestolarının 4. yılında da sokağa indi

Fransa’nın başkenti Paris’te sarı yelekliler protestolarının dördüncü yılında eylemciler yeniden sokaklara indi. Yüzlerce kişinin katıldığı gösteride halk, ekonomik sıkıntılardan dolayı şikayet etti
Paris’te sarı yelekliler protestolarının 4. yılında da sokağa indi

Fransa'da sosyal adalet, daha fazla demokrasi ve vatandaşların girişimiyle düzenlenecek bir referandum isteyen sarı yelekliler, eylemlerinin 4. yılında da Paris’te gösteri düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı gösteride zaman zaman polis ile göstericiler arasında gergin anlar yaşandı. 

Borsa Meydanı’nda başlayan ve Anne-Marie Carriere Meydanı’nda son bulan gösteri güzergahında göstericiler bazı çöp bidonlarını ateşe verdi. Fransa’da 4 yıldır sarı yelek gösterilerine katılan emekli Josiane, ülkedeki adaletsizliğe dikkati çekti.

"Artık barınamıyoruz"

"Fransa’da artık barınamıyoruz, buzdolabımız boş ve yakında benzin dolduramayacağınız mevcut enflasyonla, felaket olacak" diyen Josiane ayrıca ülkedeki hastanelerin ve sosyal hizmetlerine kötü halde olduğunu anlattı. Sarı yelekli Charlotte da Fransa’da daha önce benzeri görülmemiş şekilde eşitsizliklerin arttığını söyledi. 

Başta akaryakıt zamları ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak 17 Kasım 2018'de Fransa’da başlayan sarı yelekliler hareketi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un özellikle sosyo-ekonomik politikalarına yönelik protestolarla devem ediyor. Sarı yelekliler Paris sokaklarında her cumartesi "Macron istemese de işçilerin onuru ve daha iyi dünya için biz buradayız" sloganıyla protesto düzenliyor.

Kaynak: AA