13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.12.2023 18:16 | Son Güncelleme: 29.12.2023 18:29

Polonya'da 'tanımlanamayan uçan nesne' alarmı: Ukrayna yönünden hava sahasına girdi, bir süre sonra kayboldu

Polonya, hava sahasına Ukrayna yönünden 'tanımlanamayan, uçan bir nesne'nin girdiğini duyurdu. Başbakan Donald Tusk; Savunma Bakanı Kosiniak-Kamysz, ordu komutanları ve ulusal güvenlik organlarını toplantıya çağırdı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den de "Teyakkuz halindeyiz" açıklaması geldi
Polonya'da 'tanımlanamayan uçan nesne' alarmı: Ukrayna yönünden hava sahasına girdi, bir süre sonra kayboldu

Polonya Silahlı Kuvvetleri Operasyon Komutanlığı, ülkenin hava sahasına Ukrayna yönünden 'tanımlanamayan, uçan bir nesne'nin girdiğini ve daha sonra radarda sinyalinin kaybolduğunu duyurdu. Komutanlığın sosyal medya platformu X hesabından, konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, ülkenin hava savunma sistemi radarlarının, hava sahasına Ukrayna yönünden 'tanımlanamayan, uçan bir nesne'nin girdiğini tespit ettiği kaydedildi. Radara giren cismin sinyalinin daha sonra kaybolduğu ifade edilen açıklamada, cismi bulmak için arama çalışmalarına başlandığı bildirildi. Başbakan Donald Tusk'ın konuya ilişkin görüşmek üzere Savunma Bakanı Władyslaw Kosiniak-Kamysz, ordu komutanları ve ulusal güvenlik organlarını toplantıya çağırdığı aktarıldı.

"NATO teyakkuz halinde"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konuya ilişkin X'te yaptığı paylaşımda, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşme gerçekleştirdiğini aktardı. NATO'nun müttefiki Polonya ile dayanışma ve temas içerisinde olduğunu ve gelişmeleri takip ettiğini vurgulayan Stoltenberg, "NATO, teyakkuz halindedir" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA