21 Eylül 2023, Perşembe
Haber Giriş: 20.09.2022 14:06 | Son Güncelleme: 20.09.2022 16:55

Putin: Rus gübresinin Avrupa limanlarında bekletilmesi hayasızlığın zirvesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gübresinin yoksul ülkelere sevk edilmek yerine Avrupa limanlarında bekletilmesine tepki göstererek, "300 bin ton Rus gübresinin, ihtiyaç duyan ülkelere ücretsiz sevk edilmesine yönelik teklifimize cevap dahi verilmemesi hayasızlığın zirvesidir" dedi
Putin: Rus gübresinin Avrupa limanlarında bekletilmesi hayasızlığın zirvesi

Putin, başkent Moskova'da Kremlin Sarayı'nda, 24 ülkenin büyükelçisinin güven mektubunu aldığı törende açıklamalarda bulundu. Uluslararası ilişkilerin kökten bir değişim sürecine girdiğine işaret eden Putin, "Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Semerkant'taki son zirvesi de dünya siyasetinin çok kutuplu bir dünyaya doğru hareketini doğrulamıştır" ifadesini kullandı.

"Sonsuza kadar süremez"

Çok kutuplu dünya düzenine yönelik gelişmelerin, bazı ülkelerin direnciyle karşılaştığını anlatan Putin, "Çok kutupluluğa yönelik süreç, maalesef, dünyadaki egemen konumunu ve Latin Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'daki her şeyi kontrol etmek isteyenlerin direnciyle karşılaşmıştır. Bu egemen güçler uzun süredir oldukça iyi durumdaydılar ancak bu sonsuza kadar süremez" dedi.

"Yoksul ülkeleri de etkiliyor"

Putin, yaptırımların gelişmekte olan ve yoksul ülkeleri de etkilediğini belirterek, "Batılı ülkelerin Rusya'nın enerji, gıda ve gübre ürünlerine yaptırımlarından en çok bu ülkeler etkileniyor. 300 bin ton Rus gübresinin, ihtiyaç duyan ülkelere ücretsiz sevk edilmesine yönelik teklifimize cevap dahi verilmemesi hayasızlığın* zirvesidir" diye konuştu.

"Çatışmalardan endişe duyuyoruz"

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ), Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar nedeniyle çeşitli adımlar attığını aktaran Putin, "Bize yakın olan devletler arasındaki herhangi bir çatışma durumundan ciddi olarak endişe duyuyoruz. Herkesi itidal göstermeye, ateşkese harfiyen uymaya ve Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin bildirilerine uymaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

*Hayasız ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? 

Hem insanlar hem de belli başlı durumlar için kullanılan hayasız kelimesinin ilk anlamı utanmazdır. Genel ahlak kurallarına aykırı olan her türlü söz de davranış da hayasız olarak nitelendirilir. 

Hayasız kime denir?

Sözleri ve hareketleri terbiye sınırlarını aşan kişilere hayasız denir. Hayasız insanlar, ne yaparlarsa yapsınlar mahcup olmazlar. Utanç duygusundan yoksun oldukları için toplum kurallarını hiçe sayarlar. Bu tür kişiler için ''utanması sıkılması yok'' deyimi ve ''arsız'' sözcüğü de sık sık kullanılır. 

Kaynak: AA