02 Mart 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 03.01.2023 19:46 | Son Güncelleme: 03.01.2023 20:00

Putin'den Ukrayna'da savaşta ölen Rus askerlerin ailelerine para yardımı kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da savaşta ölen Rus askerlerin ailelerine 5 milyon ruble yardım verilmesini öngören kararı imzaladı. İmzalandığı tarih itibarıyla yürürlüğe giren karar, 24 Şubat 2022'den itibaren hayatını kaybeden askerlerin ailelerini ve yaralananları kapsayacak
Putin'den Ukrayna'da savaşta ölen Rus askerlerin ailelerine para yardımı kararı

Rusya Devlet Yasa Bilgi internet sitesinde, Rus askerleri, güvenlik güçleri ve ailelerine yönelik ilave sosyal garantileri içeren Putin'in imzaladığı karar yayımlandı. Karara göre, Ukrayna'daki özel askeri operasyon esnasında hayatını kaybeden askerlerin, İçişleri Bakanlığı ve Rusya Ulusal Muhafız mensuplarının ailelerine, bir defaya mahsus 5 milyon ruble (yaklaşık 71 bin 500 dolar) ödenecek. Ayrıca söz konusu kimselere yaralanması, travma ve şok geçirmesi halinde ise 3 milyon ruble (yaklaşık 42 bin 900 dolar) ödeme yapılacak. İmzalandığı tarih itibarıyla yürürlüğe giren karar, 24 Şubat 2022'den itibaren hayatını kaybeden askerlerin ailelerini ve yaralananları kapsayacak.

130'dan fazla yabancı paralı savaşçı öldürüldü

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusuna çalışan 130'dan fazla yabancı paralı savaşçının öldürüldüğünü açıkladı. Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'da savaştaki eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Harkiv bölgesindeki Kupyansk yönünde 40'tan fazla, Donetsk yönünde 90'dan fazla, Güney Donetsk yönünde ise 30'dan fazla Ukrayna askerinin saldırılarda öldürüldüğünü öne süren Konaşenkov, Liman yönündeki saldırılarda ise 120'den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü ve yaralandığını iddia etti.

Konaşenkov, "Bunun dışında Rusya hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli saldırıları sonucunda (sözde) Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde Kramatorsk ve Maslyakovka yerleşim birimlerinde 'Yabancı Lejyon' isimli birliğin geçici konuşlandığı noktalarda 130'dan fazla yabancı paralı savaşçı etkisiz hale getirildi" ifadelerini kullandı. Donetsk'te Drujkovka tren istasyonu civarındaki Ukrayna ordusunun askeri teçhizatlarına yönelik hava ve roket saldırıları yaptıklarını dile getiren Konaşenkov, bu saldırılarda 2 adet ABD yapımı çok namlulu roketatar HIMARS, 4 adet Çekya yapımı çok namlulu roketatar RM-70 Vampire, 800'den fazla çok namlulu roketatar mermisi, 6 askeri araç ve 120'ye yakın Ukrayna askerinin vurulduğu bilgisini aktardı.

Konaşenkov, Bahmut ve Çervonaya Dibrova yerleşim birimlerinde 3 adet ABD yapımı M-777 obüsün imha edildiğini kaydederek, "Ukrayna'da bugüne kadar 355 uçak, 199 helikopter, 2 bin 807 insansız hava aracı, 399 hava savunma füze sistemi, 7 bin 382 tank ve zırhlı araç, 967 çok namlulu roketatar, 3 bin 768 obüs ve havan topu, 7 bin 900 askeri özel araç yok edildi" diye konuştu.

Kaynak: AA