16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 24.01.2024 23:15 | Son Güncelleme: 24.01.2024 23:30

Reuters: Biden yönetimi Türkiye'ye F-16 satışı için Kongre'ye mektup gönderdi

Biden yönetimi ABD Kongresi'ne mektup göndererek Türkiye'ye 50 milyar dolarlık F-16 uçak satışının onaylanmasını istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Patel, Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosunun modernizasyonunu desteklediğini, ancak Kongre'nin bu konuda kilit bir rol oynadığını söyledi
Reuters: Biden yönetimi Türkiye'ye F-16 satışı için Kongre'ye mektup gönderdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosunun modernizasyonu hakkında açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosunun modernizasyonunu desteklediğini ancak ABD Kongresi’nin bu konuda kilit bir rol oynadığının farkında olduklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye tarafından onay verilmesinin ABD tarafından memnuniyetle karşıladığını belirterek, Macaristan’ın da bu süreçte adım atmasını sabırsızlıkla beklediğini aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosunun modernizasyonunu desteklediğini belirten Patel, ancak ABD Kongresi’nin bu konuda kilit bir rol oynadığının farkında olduklarını belirtti.

Biden yönetimi Kongre'ye mektup yolladı

Reuters ise konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Biden yönetiminin, Türkiye'ye 50 milyar dolarlık F-16 satışını onaylaması için Kongre'ye mektup gönderdiğini duyurdu.

ABD'den ise bu yönde henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.