25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.04.2023 08:39 | Son Güncelleme: 04.04.2023 08:53

Ron DeSantis ruhsatsız silah yasa tasarısı onayladı

ABD'de 2024 başkanlık seçimlerine aday olması beklenen Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, yasal yollarla satın alınan silahlar için ayrıca bir taşıma ruhsatı gerektirmeyen yasa tasarısını onayladı
Ron DeSantis ruhsatsız silah yasa tasarısı onayladı

ABD'de, ateşli silahların kullanıldığı çeşitli saldırılar sonucu yaşanan can kaybı, henüz 2023 yılın ilk çeyreği tamamlanmadan 10 bini geçti. Silah yasa ile ilgili tartışmalar devam ederken  Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, çok konuşulacak bir kararla ruhsat zorunluluğunu değiştirdi. Buna göre Florida eyaletinde yasal olarak silah sahibi olanların silahlarını gizli taşımaları için ayrı bir ruhsat almaları gerekmeyecek. Yasa tasarısı kapsamında ayrıca toplum içinde silah taşımak için eğitim veya kapsamlı sabıka kaydı zorunluluğu da bulunmayacak. Yasanın 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Beyaz Saray'dan DeSantis'e tepki

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, DeSantis'in kararını eleştiren bir yazılı açıklama yayımladı. "Trajik" bir okul saldırısının hemen ardından, Florida Valisi DeSantis'in gizli silah taşıma ruhsatı alma ihtiyacını ortadan kaldıran yasa tasarısını "kapalı kapılar ardında" imzalamasının "utanç verici" olduğunu belirten Jean-Pierre, bunun aklıselim bir adım olmadığını ifade etti.

Jean-Pierre, eyalette daha önce gerçekleşen silah saldırılarını anımsatarak, Başkan Joe Biden'ın silahsızlanma yasalarıyla ilgili düzenlemeler için devlet görevlilerinin eyalet düzeyinde de harekete geçmesi gerektiği yönündeki çağrısını yineledi.

Kaynak: AA