28 Şubat 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 17.09.2022 09:29 | Son Güncelleme: 17.09.2022 09:35

Ron DeSantis'ten göçmen mesajı: Sınır dışı etmek için bütçenin her kuruşunu harcayacağım

ABD'nin Florida Valisi Ron DeSantis, ABD sınırından diğer eyaletlere bundan sonra daha fazla düzensiz göçmen taşıyacaklarını ve bunun için ayrılan bütçenin her kuruşunu harcayacağını söyledi
Ron DeSantis'ten göçmen mesajı: Sınır dışı etmek için bütçenin her kuruşunu harcayacağım

Cumhuriyetçi Vali DeSantis, Daytona Beach'te yaptığı basın açıklamasında, illegal göçmenleri Florida dışına göndermek için Florida eyaletinin ayırdığı 12 milyon dolarlık bütçenin her kuruşunu harcayacağını söyledi. "Bunlar sadece başlangıç ​​çabaları" diyen DeSantis, düzensiz göçmenleri başka eyaletlere taşımak için bir altyapı oluşturduklarını, bundan sonra sürecin hızlanacağını açıkladı.

"İmkan olsa ülkelerine gönderirim"

Florida Valisi, bu konuda beraber çalışmak için Texas Valisi Greg Abbott'a seslenerek, "İşbirliği yapabiliriz" mesajı gönderdi. Çarşamba günü çoğu Venezuelalı 50 kişilik düzensiz göçmeni Massachusets eyaletinin tatil kenti Marha's Vineyard adasına göndermekle eleştirilen DeSantis, söz konusu göçmenler için, "İmkanım olsa, onları Meksika'ya ya da memleketlerine geri gönderirdim" ifadesini kullandı.

"Hepsi gönüllü oldu"

Vali DeSantis ayrıca, Martha's Vineyard'a gönderilen düzensiz göçmenlerin hepsinin oraya gitmek için gönüllü olduğu ve kendilerine imzalatılan bir belge sonucu ücretsiz olarak uçakla taşındıklarını ve hepsine gidecekleri yerin haritasını da içeren bir paket dağıtıldığını belirtti. Çarşamba günü Massachusetts yetkilileri, iki küçük uçakla 50 düzensiz göçmenin Marha's Vineyard'a bırakıldığını, öncesinde ise bir bilgilendirme yapılmadığını açıklamıştı.

Evinin önüne 2 otobüs düzensiz göçmen bırakıldı

Perşembe günü ise Texas'tan gönderilen iki otobüs dolusu düzensiz göçmen ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in konutunun önüne bırakılmış ve sonrasında Texas Valisi Abbot, "Harris, sınırımızın 'güvenli' olduğunu iddia ediyor ve krizi reddediyor. Biden yönetimine işini yapması ve sınırı koruması için çağrıda bulunarak göçmenleri arka bahçesine gönderiyoruz" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Göçmen sorunu hakkında daha fazla bilgi

ABD'ye giren yasa dışı göçmenler, sınır polisi tarafından kayıtları yapılarak otobüslerle barınaklara götürülüyor. İşlemleri tamamlanan düzensiz göçmenler kendilerine bildirilen mahkeme tarihine kadar ABD içinde istediği yere gitmekte serbest bırakılıyor. Texas ve Florida gibi Cumhuriyetçi eyaletler, göçmen yükünü tek başlarına kaldıramayacakları şikayetiyle, düzensiz göçmenlerin bir kısmını, başkent Washington, New York, Massachusetts gibi Demokratların çoğunlukta olduğu eyaletlere gönderiyor.