28 Mart 2023, Salı
Haber Giriş: 02.02.2023 01:48 | Son Güncelleme: 02.02.2023 11:12

Rusya'dan İsrail'e silah sevkiyatı uyarısı: Krizi gerginleştirir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Moskova'da yaptığı basın açıklamasında İsrail'i Ukrayna'ya silah sevkiyatının krizi gerginleştireceği konusunda uyardı
Rusya'dan İsrail'e silah sevkiyatı uyarısı: Krizi gerginleştirir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Moskova'da yaptığı basın açıklamasında, İsrail'i Ukrayna'ya silah sevkiyatının krizi gerginleştireceği konusunda uyararak, "Silah sevkiyatı yapan tüm ülkeler, bu silahların Rusya Silahlı Kuvvetleri için meşru hedefler olarak kabul edeceğimizi anlamalıdır" dedi. 

Zaharova, başkent Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Ukrayna'ya askeri yardım yapma yönündeki planlarıyla ilgili soruları yanıtladı. Ukrayna'ya silah sevkiyatı konusunda ülkeleri coğrafi prensibe göre ayırmadıklarını belirten Zaharova, şunları kaydetti: Ukrayna'ya silah sevkiyatı yapan tüm ülkeler, bu silahların Rusya Silahlı Kuvvetleri için meşru hedefler olarak kabul edeceğimizi anlamalıdır. Pozisyonumuz iyi biliniyor. Ek veya yeni silah tedarik etmeye yönelik herhangi bir girişimin, krizin gerginleşmesine yol açacağı kabul edilmelidir. Herkes bunun farkında olmalıdır.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan CNN televizyonuna verdiği röportajda, "Ukrayna'ya askeri yardım yapmayı değerlendirdiklerini" ve "İran'ın silah üretimine karşı harekete geçtiklerini" bildirmişti.

Kaynak: AA