21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 31.07.2023 14:26 | Son Güncelleme: 31.07.2023 14:35

Wagner lideri Prigojin: Paralı asker alımlarını sonlandırdık

Rus paralı asker grubu Wagner lideri Yevgeniy Prigojin, "Personel sıkıntısı yaşamadığımız sürece yeni bir işe alım gerçekleştirmeyi planlamıyoruz" dedi
Wagner lideri Prigojin: Paralı asker alımlarını sonlandırdık

Reuters'ın haberine göre Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Yevgeniy Prigojin, yeni üye kabulünü sonlandırdıklarını açıkladı. Prigojin, "Personel sıkıntısı yaşamadığımız sürece yeni bir işe alım gerçekleştirmeyi planlamıyoruz" dedi.

Bir Telegram kanalında sesli mesaj paylaşan Prigojin, "Bugün ana hatları gittikçe netleşen bir sonraki görevlerimizi tanımlıyoruz. Kuşkusuz bunlar Rusya'nın büyüklüğü adına yerine getirilecek görevler" diye konuştu. Gelecekte alımlara devam edebileceklerini belirten Wagner lideri, bazı savaşçılarının maalesef başka güç yapılarına geçtiğini ancak geri dönmek istediklerini söyledi.

"Kesinlikle işe alımlara başlayacağız"

Prigojin, "Bizimle temas halinde olursanız size son derece minnettar olacağız. Anavatan ülkemizin çıkarlarını koruyabilecek yeni bir grup oluşturmaya ihtiyaç duyar duymaz, kesinlikle işe alımlara başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Kremlin, Haziran'daki isyana katılmayan Wagner savaşçılarının Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalayarak düzenli orduya geçeceğini açıklamıştı. İsyanın ardından Belarus'a taşınan Wagner üyeleri burada orduyu eğitiyor. Wagner lideri, isyandan beş gün sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü; geçen hafta da St Petersburg'daki Afrika zirvesine katıldı.

"Afrika'daki varlığımızı artıracağız"

Prigojin geçen hafta, Wagner'in Afrika'daki varlığını daha da arttırmaya hazır olduğunu da söyledi. Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki hükümetleri destekleyen Wagner, Amerika Birleşik Devletleri tarafından suç örgütü olarak tanımlanıyor ve kuruma yaptırımlar uygulanıyor. Prigojin, örgütün faaliyet gösterdiği ülkelerin yasalarına uygun olarak çalıştığını savunuyor. Wagner lideri, geçen hafta Batı Afrika ülkesi Nijer'de gerçekleşen askeri darbeyi de memnuniyetle karşıladığını duyurdu.