07 Aralık 2023, Perşembe
Haber Giriş: 03.08.2023 09:30 | Son Güncelleme: 03.08.2023 09:35

Yunanistan yangınlar nedeniyle tahliye edilen turistlere bedava tatil verecek

Başbakan Miçotakis orman yangınları nedeniyle tatilini yarıda kesen herkese gelecek yıl ilk veya sonbaharda bir hafta ücretsiz tatil sunacaklarını duyurdu
Yunanistan yangınlar nedeniyle tahliye edilen turistlere bedava tatil verecek

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Rodos'taki yangınlar nedeniyle adayı terk etmek zorunda kalan turistlerin gelecek yıl bedava tatil yapabileceklerini söyledi. İngiliz ITV kanalına konuşan Miçotakis "Yunan hükümeti orman yangınları nedeniyle tatilini yarıda kesen herkese gelecek yıl ilk veya sonbaharda bir hafta ücretsiz tatil sunacak" ifadelerini kullandı.

Bu yıl son 14 yılın en sıcak temmuzunun yaşandığı ülkede 31 günden 23'ü mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

Aşırı sıcakların, kuru hava koşulları ve güçlü rüzgarla birleşmesi sonucu çıkan yangınlar turzim sezonunun en yoğun aylarında kaosa neden oldu. Rodos Adası'ndan on binlerce turist ve yerel halk tahliye edilirken Korfu Adası'nda da bu sayı yüzleri buldu.

Temmuzda adada çıkan orman yangınlarında yaklaşık 135 bin dönüm ormanlık alan yanmış, yangın nedeniyle 20 bin kişi adadan tahliye edilmişti.

Atina Gözlemevi'ne göre yangınlarda 50 bin hektarlık alan küle dönerken en az 5 kişi alevler ve duman nedeniyle hayatını kaybetti. Tatil devi TUI ve Jet2 havayalu şirketi Rodos'a yolcu gidişlerini iptal ederken adaya boş uçaklar göndererek turistleri tahliye etti. Yangınların kontrol altına alınmasının ardından Yunan seyahat acantaları turistleri tekrar çekmek için "Rodos güvenli" kampanyası başlattı. Başbakan da İngiliz televizyonunda adada hayatın normale döndüğünü ve ziyaretçilerine kucak açtığını vurguladı.