26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.04.2023 19:08 | Son Güncelleme: 20.04.2023 19:11

AB, Rusya ekonomisine yaptırımları genişletemeyecek

AB'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarının sanıldığı kadar etkile olmayacağı iddia edildi. FT söz konusu hamlenin önceki kısıtlamaların bypass edilmesini engellemeye dönük önlemler ve kara listelerin genişletilmesi ile sınırlı kalacağını yazdı
AB, Rusya ekonomisine yaptırımları genişletemeyecek

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, kaynaklarına dayandırdığı haberinde AB'nin Rusya'da yaptırım uyguladığı sektörlere yenilerini ekleyemeyeceğini yazdı. Sputnik'in de sayfalarına taşıdığı haberde; AB'li bürokratların büyük bölümünün, şimdiye dek yaptırım uygulanmayan Rus ekonomisindeki sektörlerin kısıtlamalara tabi tutulmayacağı, zira AB'ye üye bazı ülkelerin ilgili sektörlere bağımlı olduğunu vurguladı.

Farklı görüşler var

Almanya'nın Rus devlet nükleer enerji kuruluşu Rosatom'a yaptırım uygulanmasını desteklerken Fransa, Macaristan ve diğer ülkelerin buna karşı çıktığına dikkat çekildi Kaynaklardan biri, "Sonuna geldik. Daha fazla yaptırım uygularsak, önlemlerden çok istisnalar olacaktır" dedi.

Analizde Rosatom'a ve Zaporojye Nükleer Güç Santrali'nin Rusya'nın kontrolüne geçmesine onay veren Rus bürokratlara yaptırımların AB'nin ortak kararı yerine yaptırımı destekleyen ülkelerin bireysel kararlarıyla uygulanmasının muhtemel olduğunu kaydedildi.

11. yaptırım paketi görüşüldü

Yeni yaptırımlarda sadece varlıkları dondurulan ve seyahat yasağı getirilen özel kişilerin listesinin genişletilebileceğini ve mevcut kısıtlamaların sertleştirilebileceği iddia edildi. Şu anda söz konusu listede yaklaşık 1500 özel ve 200'den fazla tüzel kişi yer alıyor.

AB ülkeleri, 11. yaptırım paketini yarın görüşecek. Mevcut kısıtlamalar, petrol ithalatı ve teknoloji ihracatı da dahil 135 milyar euroluk ticaret hacmini etkiliyor. Rus özel ve tüzel kişilerin dondurulan varlıkları ise 21.5 milyar euro düzeyinde. Batı koalisyonunun yaptırımları, Rusya'ya ait 300 milyar euro tutarındaki rezervleri de dondurmuş durumda.