24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 28.03.2023 18:24 | Son Güncelleme: 28.03.2023 19:11

ABD Çin'i 'gelişmekte olan ülke' statüsünden çıkardı

ABD Temsilciler Meclisinde, uluslararası kuruluşlar tarafından Çin'in "gelişmekte olan ülke" kategorisinden çıkarılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi
ABD Çin'i 'gelişmekte olan ülke' statüsünden çıkardı

Temsilciler Meclisi'nde milletvekilleri, Çin'in "gelişmekte olan ülke" şeklinde sınıflandırılmasına son vermeyi hedefleyen yasa tasarısını oyladı. Her iki partinin de desteğini alan tasarı, oy birliğiyle kabul edildi. "Çin, gelişmekte olan bir ülke değildir" başlıklı yasa tasarısı, ABD Dışişleri Bakanı'nı Çin'i gelişmekte olan ülke olarak sınıflandırılmasını engellemek için gerekli adımları atmaya çağırıyor.

Tasarı, Çin'in "gelişmekte olan ülke" statüsü sayesinde sahip olduğu ayrıcalıklı muamele ve yardımların engellenmesini ve "gelişmekte olan" ülkeden "üst orta gelirli" veya "gelişmiş ülke" kategorisine geçirilmesini öngörüyor. "Gelişmekte olan ülkeler" uluslararası kurumlarca bazı teşvik ve farklı muameleye tabi olabiliyor.

Örneğin; Dünya Ticaret Örgütü, bu ülkeler için ticaret fırsatlarını artırmak için özel teşvikler sağlıyor. ABD'li milletvekilleri, Çin'in dünya ekonomisindeki yerini işaret ederek bu haklardan yararlanmasına karşı çıkıyor.

Kaynak: AA