25 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.07.2024 16:10 | Son Güncelleme: 11.07.2024 16:13

ABD'de enflasyon yüzde 3 artışla beklentilerin altında gerçekleşti

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), haziranda aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 3 artışla piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti
ABD'de enflasyon yüzde 3 artışla beklentilerin altında gerçekleşti

ABD'de tüketici fiyatları Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Yüzde 0,1'lik gerilemeyle salgından 2020 Mayıs ayından bu yana ilk kez negatif enflasyon kaydedildi. Yıllık bazda bakıldığında da Haziran ayında enflasyonun yüzde 3'e gerilediği görüldü.

Çekirdek göstergeler de beklentilerin altında kaldı. Haziran ayında gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık yüzde 0,1 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,2 olarak belirlenmişti. Yıllık olarak ise artış yüzde 3,3 ile yüzde 3,4'lük beklentinin altında gerçekleşti.

"Son veriler ciddi bir soğumaya işaret ediyor"

Verilerden önce Senato'da sunum yapan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon konusunda henüz güvenli olmadığını söylemişti. Powell Senato sunumunda işgücü piyasasındaki risklere dikkat çekerken faiz artış zamanlamasına ilişkin net açıklama yapmadı.

Salı günü ABD Senatosu’nda konuşan Powell son verilerin iki yıl öncesine göre işgücü piyasasında ciddi bir soğumaya işaret ettiğini belirtti. Yüksek enflasyonun karşılaştıkları tek risk olmadığını savunan Powell çok erken faiz indirmenin enflasyonda iyileşmeyi durdurabileceğini söylese de çok geç faiz indirmenin risklerine dikkat çekti.