24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.11.2021 13:48 | Son Güncelleme: 16.02.2022 15:17

Arçelik'in iklim krizi planı dünya çapında ödül getirdi

İklim değişikliği ile mücadele etmeyi somut hedeflerle taahhüt eden Arçelik, dünyada 45 şirkete verilen Birleşik Krallık Galler Prensi Terra Carta Mührü’ne layık görüldü
Arçelik'in iklim krizi planı dünya çapında ödül getirdi

Arçelik taahhüt ettiği net sıfır karbon yol haritasıyla Birleşik Krallık Galler Prensi’nin Sürdürülebilir Piyasalar İnisiyatifi (Sustainable Markets Initiative – SMI) kapsamında başlattığı ödül programında Terra Carta Mührü’ne Türkiye'den layık görülen ilk şirket oldu. Ayrıca dünyada mührü alan 45 şirket arasında kendi sektöründeki tek şirket olma unvanına sahip oldu. Bu yıl ilk kez verilen Terra Carta Mührü, 2050 veya daha erken bir tarihte net sıfır hedefine ulaşmak için küresel olarak tanınan, bilimsel ölçütlerle desteklenen, geçişe ilişkin inandırıcı yol haritalarına sahip şirketlere takdim ediliyor.

"En büyük öncelik sürdürebilir bir gelecek"

Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenin en büyük öncelikleri olduğunu belirten Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, kazandıkları ödülle ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek ve bu yönde güçlü hedefler belirlemek en önemli önceliğimiz. 2050 yılına kadar tüm değer zincirimizde net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için eş zamanlı pek çok proje geliştiriyor, çevresel sürdürülebilirlik alanında önemli yatırımları hayata geçiriyoruz. Dünyada Galler Prensi’nin Terra Carta ödülüne layık görülen 45 şirket arasında yer almak ve Türkiye’den bu mührü alan ilk ve tek şirket olmak büyük bir gurur. Bu prestijli ödül, bilim temelli sürdürülebilirlik taahhütlerimizi işimize doğru yansıttığımızın da bir göstergesi. Önümüzdeki dönemde de doğa, insan ve gezegen için gerçek anlamda sürdürülebilir sistemler oluşturulması ilkesine bağlı kalarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” 
Terra Carta Mührü
Terra Carta Mührü
Birleşik Krallık Galler Prensi ise, “Terra Carta Mührü, sürdürülebilir bir gelecek için ciddi bağlılık gösteren ve işinin merkezine Doğa, İnsan ve Gezegeni koyan kurumları ödüllendirmektedir. Çocuklarımız ve torunlarımız için gezegeni korumak istiyorsak, hepimiz bazı değişiklikler yapmak zorundayız ve bu şirketler, hepimiz için bunu daha kolay hale getirmeyi taahhüt ediyorlar" dedi.

Karbon emisyon hedefi onaylandı

Arçelik ayrıca, dünyanın en büyük şirketlerinin sürdürülebilirlik performanslarını değerlendiren Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üst üste iki yıl “Dayanıklı Ev Aletleri” kategorisinde “Sektör Lideri” seçilerek bu başarıya sahip ilk ve tek Türk sanayi şirketi oldu. Şirketin 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını azaltma hedefleri, Bilim Temelli Hedefler Girişimi (Science Based Target Initiative) tarafından onaylandı. Bu doğrultuda küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak üzere Arçelik; 2030’a kadar doğrudan karbon ayak izini ifade eden Kapsam 1 ve dolaylı karbon ayak izini ifade eden Kapsam 2 emisyonlarını 2018 yılındaki seviyeye göre yüzde 30, tüketicilerinin satın aldığı ürünlerden kaynaklı Kapsam 3 emisyonlarını ise yüzde 15 oranında azaltmayı hedefliyor. Bu hedefleri daha da ileriye götürmek üzere Science Based Target Initiative’e küresel ısınmayı 1.5 derecede tutmak üzerine yeni hedeflerle başvuru yaptı. Ayrıca Arçelik, 2019 ve 2020 yıllarında kendi elde ettiği karbon azaltım hakkı ile global üretimde karbon nötr hale geldi.

Dünya liderlerini bir araya getiren ağ

Sürdürülebilir Piyasalar İnisiyatifi (SMI), Birleşik Krallık Galler Prensi tarafından Ocak 2020'de Davos'ta başlatıldı. SMI; doğal, sosyal, insani ve mali sermayenin ortak çalışmasıyla uzun vadeli değer üreten ve sürdürülebilir ekonomiler inşa etmek için birlikte çalışan iş dünyası liderlerini bir araya getiren bir ağ. Ağın amacıysa, karbonsuzlaşma ve net sıfır emisyon hedefine ulaşılması, doğa için pozitif bir gelecek inşa edilmesi, sürdürülebilir geleceğe güvenli geçişin desteklenmesi için sektör ve işletme düzeylerinde sorumlu geçiş yollarının geliştirilmesini kolaylaştırmak.