26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.05.2023 18:39 | Son Güncelleme: 29.05.2023 18:45

Bloomberg: Seçimlerin sonuçlanmasıyla borsa yükseldi TL eridi

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin sonuçlanması ve Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri önde kapatmasıyla birlikte haftanın ilk işlem günü hisse senetleri yükseldi, dolar tahvilleri karışık seyrederken TL ise dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti
Bloomberg: Seçimlerin sonuçlanmasıyla borsa yükseldi TL eridi

Yatırımcılar, Erdoğan'ın "uluslararası kredibiliteye" sahip olacağını vaat ettiği yeni ekonomi ekibinin atanmasını beklerken, hisse senetleri yükseldi ve dolar tahvilleri karışık seyretti. Bu da aşırı düşük faiz oranlarına ve piyasalarda ağır devlet müdahalesine dayanan alışılmışın dışındaki politika karışımından potansiyel bir dönüşe işaret ediyor. Bloomberg'in konu hakkında bilgi sahibi iki Türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre Erdoğan'ın yeni kabinesi Cuma günü açıklaması bekleniyor ve kabinedeki isimler ekonomide dönüş için önemli bir sinyal olabilir.

Dolarda yeni rekor

Gün boyu TL'de düşüş dikkat çekerken, dolar/TL gün içinde 20,10'u gördü ve yeni rekorunu kırdı. Wall Street analistleri ileride daha fazla zayıflık görürken bu çerçevede Morgan Stanley, Erdoğan'ın rotasını değiştirmeyi reddetmesi durumunda yıl sonuna kadar TL'nin dolar karşısında yüzde 29 oranında değer yitirebileceğini ve dolar/TL'nin 29'u görebileceğini öngördü.

Wells Fargo ise Morgan Stanley'nin aksine TL'nin çeyrek sonuna kadar 23'e düşmesini bekliyor.

Yabancı yatırımcı için cazip ortam yok

Dubai'deki Tellimer'de stratejist olan Hasnain Malik, "Erdoğan'ın kazanması hiçbir yabancı yatırımcıyı rahatlatmaz" sözlerini kaydeden şöyle devam etti:

"Çok yüksek enflasyon, çok düşük faiz oranları ve net döviz rezervi olmaması nedeniyle tüm varlıkları etkileyecek sancılı bir kriz kapıda olabilir"

Erdoğan'ın faiz oranlarına alışılmışın dışında yaklaşımı ve beraberinde aldığı bir dizi önlemler yatırımcıların kaçmasına neden olurken, 2013'ten bu yana Türk hisse senetleri ve tahvillerindeki toplam yabancı varlıkları yaklaşık yüzde 85 oranında azaldı. Bu da yaklaşık 130 milyar dolara denk düşüyor.

Ortodoks politikalara dönüş olabilir

İstanbul'daki Strateji Portföy'de para yöneticisi olan Burak Çetinceker, "Mevcut ekonomi modelinin işlemediği çok açık. Erdoğan da muhtemelen bunun farkında ve yakın gelecekte ortodoks bir politikaya mütevazı bir geçiş muhtemel. Çünkü aksi takdirde sürdürülebilir değil. Buna yönelik herhangi bir sinyal piyasa tarafından memnuniyetle karşılanacaktır"

Merkez Bankası'nın lirayı desteklemek için son bir buçuk yılda yaklaşık 200 milyar dolar harcaması, net döviz rezervlerinin negatife dönmesi ve enflasyonun Nisan ayında yüzde 44'e düşmeden önce geçen yıl yüzde 80'in üzerine çıkmasıyla heterodoks politikalar pahalıya mal oldu.

TL'de düşüş sürebilir

Trader'lar piyasaların eninde sonunda hükümet kontrollerini alt edeceğine bahis oynayarak Türk parası üzerinde TL'de her zamankinden daha fazla düşüş eğilimi bekliyor. Risk Reversals'a göre, önümüzdeki altı ay içinde liradaki düşüşlere karşı korunmanın ekstra maliyeti Pazartesi günü rekor bir şekilde yüzde 21,4 puana yükseldi ve Ocak ayındaki 10,7'ye kıyasla iki katına çıktı.

Borsa Erdoğan'ın kazanmasını pozitif fiyatladı

Erdoğan'ın seçimleri kazanması Borsa İstanbul'da yükselişin fitini ateşledi. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 4,10 değer kazanarak günü 4.768,56 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 187,88 puan artarken, toplam işlem hacmi 70,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,13 ve holding endeksi yüzde 3,87 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en çok kazandıran yüzde 6,18 taş, toprak oldu.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.980 puanın direnç, 4.600 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasalar yeni kabineyi bekliyor

Mevcut politika bileşiminde yapılacak herhangi bir revizyonun ilk işaretleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası da dahil olmak üzere kilit ekonomik pozisyonlara yapılacak atamalarla ortaya çıkacak. 

Muhalefetin 14 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda beklenenden daha zayıf bir performans göstermesi, kredi temerrüt takaslarında sert bir artışa, bankacılık hisselerinde yüzde 20'den fazla düşüşe ve Türk para biriminde gerilemeye yol açmıştı.

Heterodoks politikalar sürdürülemez

Londra'daki Abrdn'de yatırım direktörü olan Viktor Szabo, "En azından döviz rezervlerinin tükenmesini önlemek için bazı düzeltmeler yapılmalı" dedi ve mevcut heterodoks politikaların sürdürülemez olduğunun altını çizdi.