29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.03.2023 17:05 | Son Güncelleme: 21.03.2023 17:17

ECB finansal kuruluşları ekonomik risklere karşı uyardı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Denetim Kurulu Başkanı Andrea Enria, Euro Bölgesi'ndeki finans kuruluşlarını belirsiz ekonomik durum karşısında tetikte olmaya çağırdı
ECB finansal kuruluşları ekonomik risklere karşı uyardı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Denetim Kurulu Başkanı Andrea Enria, ECB'nin bankacılık denetimiyle ilgili yıllık raporunu Frankfurt’taki sunumunda Euro Bölgesi'nde yıllarca süren aşırı gevşek para politikasının ardından Temmuz 2022'de başlayan faiz oranı dönüşüyle Avrupa finans kurumlarının özellikle risk yönetimi ve stratejik kontrolde ayarlama yapması gerektiğini belirtti.

Euro bölgesi bankalarının sağlam olduğunu anlatan Enria, para politikasındaki sıkılaşma göz önüne alındığında, bankaların likidite ve finansman risklerini de daha yakından takip etmesi gerekeceğini vurguladı. Euro Bölgesi'ndeki finans kuruluşlarını belirsiz ekonomik durum karşısında tetikte olmaya çağıran Enria, bankaların fon kaynaklarına dikkat etmezlerse artan faiz oranlarına hazırlıksız yakalanma riskiyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Bankalardaki risk kontrolü için yeterince ilerleme görmediğimiz bir alan diyen Enria, borçlanma maliyetleri arttıkça bankaların net varlıklarında olası bir olumsuzluk yaşanabileceği konusuna da dikkat çekti. ECB'nin yıllık raporunda, enerji krizi çözülmezse, büyük ölçüde enerjiye bağımlı şirketlere verilen kredilerdeki kredi riskinin artabileceğine vurgu yapıldı. 2022'nin sonundaki ekonomik yavaşlamaya, kurumsal temerrütlerde yenilenen bir artış eşlik ettiğinin de belirtildiği raporda, bu nedenle kredi kalitesindeki bozulmaya karşı daha dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: AA