29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.03.2024 19:12 | Son Güncelleme: 05.03.2024 06:16

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 17 TL'lik hedef fiyata itiraz etti, Bank of America raporunu geri çekti

Bank of America, geçen hafta perşembe günü yayımladığı ve Erdemir'in tepkisini çeken hisse raporunu geri çekti ve yeni rapor yayımladı. Geçen haftaki 17 TL olarak verilen hedef fiyat, Pazartesi günü yayınladığı raporda 47 TL'ye yükseltildi
Ereğli Demir Çelik (EREGL) 17 TL'lik hedef fiyata itiraz etti, Bank of America raporunu geri çekti

ABD'nin önde gelen bankalarından Bank of America (BofA), Borsa İstanbul'da hisseleri işlem gören Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (Erdemir) için 29 Şubat tarihinde yayımladığı raporu tepkiler üzerine değiştirdi. 29 Şubat Perşembe günü yayımladığı raporda, o tarihte 45 TL üzerinde işlem gören Erdemir hissesi için hedef fiyatı 17 TL olarak belirleyen analistler, bugünkü raporda düzeltme yaparak hedef fiyatı 47 TL olarak revize etti.

Bugünkü raporda, önceki rapordaki hataya işaret edilerek “Bu rapor 29 Şubat’ta yayımlanan ve şirketin beklenen FAVÖK ve hedef fiyatının doğru hesaplanmamasına yol açan gerçekleşen çelik fiyatları varsayımındaki hatayı düzeltiyor” denildi.

Kurumun yeni raporunda tavsiye de 'endeks altı getiri'den 'nötr' seviyesine yükseltildi. Önceki raporda 28 milyar 763 milyon TL olan 2024 yılı faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (FAVÖK) tahmini, bugünkü raporda 40 milyar 395 milyon TL oldu.

Ne olmuştu?

Erdemir CFO'su Serdar Başoğlu, BofA'nın şirket hisselerine ilişkin analist notuna itiraz etmişti. OYAK Maden Metalurji Finansal Yönetim ve Mali İşler Grup Başkan Yardımcısı Serdar Başoğlu Bloomberg'e yaptığı yazılı açıklamada, raporu yazan analistin son iki yılda şirketin hiçbir yatırımcı sunumuna, konferansına veya analist brifingine katılmadığını söylemişti.

Başoğlu “İlgili rapor şirketimizin görüş ve beklentilerini kapsamamaktadır. Oldukça eksik ve tamamen yanlış varsayımlar üzerine kurulan hatalı bir model içermektedir. Şirketimiz ve sektör gerçeklerini anlamadan kullanılan modele mesnet oluşturan temel varsayımların dahi yanlış olduğu raporda şirketimizle ilgili tespitlere katılmıyoruz. Zaman kimin haklı çıktığını gösterecektir. Şirketimiz 2023’te ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle yaşadığı ciddi üretim ve satış kaybına rağmen çok kısa sürede tam kapasite üretim seviyelerine geri dönmüş ve bu yıl da tam kapasite üretim ve ürettiği her tonajı satışa döndürme hedefiyle çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Bank of America'nın son revizyonunu değerlendiren Başoğlu "Yatırımcıların doğru bilgilendirilmesi için yerinde bir karar oldu" yorumunu yaptı.