22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 01.02.2023 21:47 | Son Güncelleme: 01.02.2023 23:47

Fed faiz kararını açıkladı, 25 baz puan artışa gitti

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler doğrultusunda politika faizini 25 baz puan artırdı. Fed Başkanı Powell, karar sonrası yaptığı açıklamada, "Ekonomi beklentiler doğrusunda ilerlerse bu yıl faiz indirim yapmak uygun olmayacaktır" dedi
Fed faiz kararını açıkladı, 25 baz puan artışa gitti

Küresel piyasaların beklediği karar geldi. Fed, politika faizinde değişikliğe giderek 25 baz puan faiz artışı yaptı. Böylece politika faizi yüzde 4,5-4,75 aralığına çıktı. Yüksek enflasyonla mücadele için geçen sene 4 kez 75’er baz puanlık artış yapan Fed Aralık ayında ise artış hızını yavaşlatarak 50 baz puanla yola devam etmişti. 

Açıklamada son göstergelerin harcama ve üretimde ılımlı bir büyümeye işaret ettiği belirtilerek, istihdam artışlarının son aylarda güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği kaydedildi. Fed'in açıklamasında, "Enflasyon bir miktar azaldı ama hala yüksek kalmaya devam ediyor" değerlendirmesi dikkati çekti.

Komitenin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olduğu vurgulanan açıklamada, "Rusya-Ukrayna Savaşı çok büyük insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor ve artan küresel belirsizliğe katkıda bulunuyor" ifadesine yer verildi. Açıklamada, Komitenin para politikasının enflasyonu yüzde 2'ye çekecek kadar kısıtlayıcı bir duruş sergilemesi için faiz oranında "devam eden" artışların uygun olacağının öngörüldüğü yinelendi.

Bankanın açıklamasında, faiz artışlarının boyutu belirlenirken para politikasındaki kümülatif sıkılaşmanın, para politikasının ekonomik faaliyeti ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmelerin, ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkate alınacağı kaydedildi. Fed'in bir önceki karar metninde "boyutu" yerine "hızı" ifadesi kullanılmıştı.

Faiz oranı 2007'den bu yana en yüksek aralıkta

ABD'de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, geçen yıl mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştı. Fed, geçen yıl mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artışını gerçekleştirmesinin ardından, haziran toplantısında 75 baz puanla 1994'ten bu yana en güçlü faiz artırımına gitmiş, temmuz, eylül ve kasım toplantılarında da politika faizini aynı oranda artırmıştı.

Geçen yıl art arda dört toplantısında 75 puanlık faiz artırımına giden Fed, geçen yılın son toplantısında 50 baz puanlık artışa giderek faiz artış hızını yavaşlatmaya başlamıştı. Son artışla birlikte Fed, politika faizini 2007'den bu yana kaydedilen en yüksek aralığa çıkardı. Banka, faiz oranını geçen yıl mart ayından bu yana toplam 450 baz puan artırmış oldu. ABD'de enflasyon geçen yıl haziranda yıllık yüzde 9 ile 1981'den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak geçen yıl aralık ayında yüzde 6,5'e gerilemişti.

"Enflasyon hala hedefimizin üzerinde"

Karar sonrası açıklama yapan Fed Başkanı Jerome Powell, “Enflasyon hedefine ulaşana dek daha fazla artışın uygun olacağını düşünüyoruz" dedi. Hızlı parasal sıkılaştırmanın tam etkilerinin henüz hissedilmediğini belirten Powell, "Enflasyon hala hedefimizin üzerinde. Enflasyonun düşüş trendinde olduğundan emin olmak için daha fazla kanıta ihtiyacımız olacak. Para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerekiyor. Henüz yeterince kısıtlayıcı politika seviyelerinde değiliz. Dezenflasyonist süreç başladı. Para politikasını aşırı sıkılaştırmak istemiyoruz ancak aşırıya kaçarsak bunu düzeltmek için de araçlarımız var. Ekonomi genel olarak beklentiler doğrultusunda bir performans sergilerse bu yıl faiz indirimi yapmak uygun olmayacaktır" ifadelerini kullandı.