16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 29.04.2023 15:45 | Son Güncelleme: 29.04.2023 15:51

Fitch Fransa'nın kredi notunu düşürdü

Yaptığı revizyonlarla kamu maliyesini desteklemeye çalışan ve bu nedenle siyasi olarak zor durumda olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a bir darbe de Fitch'ten geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülkenin kredi notunu düşürdü.
Fitch Fransa'nın kredi notunu düşürdü

Fransa'nın "mali ölçütlerinin emsallerine göre daha zayıf olduğunu" belirten kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülkenin borçlarına karşı yeni kredi alma ölçütü olarak "borçlanma değerliliğini" bir kademe düşürerek AA'dan AA eksiye (AA-) indirdi. Fitchten yapılan açıklamada "Kamu maliyesi ve özellikle de yüksek kamu borcu not açısından bir zayıflık teşkil etmektedir" denildi.

Siyasi çıkmaz ve zaman zaman şiddet içeren toplumsal hareketlerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un reform gündemi için risk oluşturduğunu belirten Fitch, bunların daha genişlemeci bir maliye politikası ya da önceki reformların tersine çevrilmesi için baskı yaratabileceği tespitinde bulundu. Yapılan değerlendirmede, ekonomik büyüme beklentilerinin önemli ölçüde düşük olduğuna, rekabet gücünün zayıfladığına ve kamu borçlanmasında büyük ve kalıcı artış görüldüğüne dikkat çekilerek bu noktaların notun daha da düşürülmesine yol açabileceğine dair uyarı yaptı.

Değerlendirmede Macron'un tepki çeken emeklilik yaşının 62'den 64'e yükseltilmesini içeren reformlarının emeklilik sisteminin mali açıdan uygulanabilirliği için gerekli olduğu da vurgulandı. Ancak emeklilik reformu ve Macron'un reformu hayata geçirme şekli halkın tepkisini çekmeye devam ediyor. Ülke çapında protestolara yol açan emeklilik reformunun imzalanmasının ardından popülaritesi düşen Macron, ikinci dönemini yeniden başlatmak için 100 günlük bir hedef belirledi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fitch'in "kötümser" değerlendirmesinin "reformların sonuçlarını hafife aldığını" söyledi. Bakan, hükümetin, bütçe açığını ve borçluluğu azaltmak için "önümüzdeki dört yıl içinde kamu hesaplarını düzeltme" konusundaki "tam kararlılığını" vurguladı.


Fitch'in kredi derecelendirmesine göre AA "çok yüksek kredi kalitesi" olarak değerlendiriliyor. AA notu çok düşük temerrüt riski beklentisini, finansal taahhütlerin ödenmesi için çok güçlü bir kapasitenin olduğunu ve bu kapasitenin öngörülebilir olaylar karşısında kırılgan olmadığını ifade ediyor.