24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 06.06.2024 09:00 | Son Güncelleme: 07.06.2024 09:07

Forbes yayınladı: 2024'ün en iyi turizm ekonomisine sahip 10 ülkesi

Dünya Ekonomik Forumu'nda yayınlanan 2024 raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri şu anda dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip. Listenin ilk 10'unda Avrupa'dan 6 ülke var. Türkiye ise 29'uncu sırada
Forbes yayınladı: 2024'ün en iyi turizm ekonomisine sahip 10 ülkesi

Dünya Ekonomik Forumu'nda yayınlanan Seyahat ve Turizm Gelişim Endeksi (TTDI) 2024'ün en iyi turizm ekonomilerini belirledi. Raporun ölçütleri ülkelerin turizm sektörlerine odaklanıyor; havaalanları, karada ulaşım ve limanlar, doğal ve kültürel kaynaklar, emniyet ve güvenlik, fiyat rekabeti ve destinasyonların turizme açıklığı gibi faktörleri içeriyor. Raporda, “Endeks, sektörün sürdürülebilir ve dirençli bir şekilde gelişmesini sağlayan ve dolayısıyla bir ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan bir dizi faktör ve politikayı ölçmektedir” deniyor.

2024'ün en iyi seyahat ve turizm sektörü olan ülkeleri

Kısmen milli parkları, üniversiteleri ve büyük metropolleri sayesinde ABD şu anda dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip ülke olarak ilk sırada yer alıyor. ABD'nin ilk sırada yer almasına yardımcı olan bir kategori de küresel şehirler ve büyük şirketlerin varlığı olarak tanımlanan “tatil dışı kaynaklar”.

429 milli park alanı ve 12.000 milden fazla kıyı şeridine sahip olan ABD, doğal kaynaklar açısından da Avustralya ve Brezilya'nın ardından üçüncü sırada yer aldı. Ülke, turistik hizmetler ve altyapı açısından 6. sırada yer alıyor.

Türkiye 29'uncu sırada

Amerika Birleşik Devletleri'nin yetersiz kaldığı alanlar arasında fiyat rekabeti (115. sırada) ile emniyet ve güvenlik (77. sırada) yer alıyor. Malezya fiyat rekabetçiliğinde, Singapur ise emniyet ve güvenlikte ilk sırada yer aldı. Raporda Türkiye ise 29'uncu sırada yer alıyor. 2021'deki bir önceki raporda Japonya listenin başında yer alıyordu. Raporun ilk 10'unda yer alan en iyi turizm ekonomisine sahip ülkeler şu şekilde:

  1. Amerika Birleşik Devletleri
  2. İspanya
  3. Japonya
  4. Fransa
  5. Avustralya
  6. Almanya
  7. Birleşik Krallık
  8. Çin
  9. İtalya
  10. İsviçre

Avrupa vergi koymaya başladı

Öte yandan TTDI sıralamasındaki 119 ekonomiden 71'i 2019 ve 2024 yılları arasında puanlarını artırdı, ancak ortalama endeks puanı pandemi öncesi seviyelerin sadece %0,7 üzerinde. Seyahat talebinin sürdürülebilirliği de dikkate alınması gereken bir konu olup, giderek artan sayıda Avrupa şehri aşırı turizmi engellemek ya da en azından etkilerini dengelemeye yardımcı olmak için turizm vergileri uyguluyor ya da artırıyor. Raporda vurgulanan bazı zorluklar arasında turizmdeki işgücü açığı, uçuş rotalarının talebi karşılayamaması ve enflasyon yer alıyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun raporu için veriler 2023 yılı sonunda toplandı.