20 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.04.2022 15:29 | Son Güncelleme: 07.04.2022 18:15

Gölcüklü E-Transit üretime geçti

Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikalarında üretilen E-Transit bantlardan indi. Türk mühendisleri imzasını taşıyan E-Transit, Avrupa'nın en güçlü elektrikli ticari aracı oldu
Gölcüklü E-Transit üretime geçti

Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki ilk elektrikli ticari aracı Ford E-Transit’i Kocaeli fabrikalarındaki bantlardan indirdi. Türk mühendislerinin imzasını taşıyan E-Transit, Avrupa’ya ihraç edilecek. E-Transit’in banttan indirilme törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ve Ford Otosan çalışanları katıldı.

Ford Otosan, otomotiv sanayisinin dönüşümündeki öncülüğünü elektrifikasyon sürecine de taşıyor. Daha önce Gölcük fabrikasında Plug-in Hybrid (PHEV) üretimi için yeni bir seri üretim hattı açan şirket, ilk PHEV ticari araçlarıyla uluslararası ödüller elde etmişti. Geçen yıl Mart ayında açıklanan, elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerine yönelik 2 milyar euroluk yatırım planının önemli adımlarından biri ise E-Transit’in üretimiyle hayata geçti. Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları, batarya montajı dahil Türkiye’nin ilk  elektrikli araç entegre üretim tesisi konumuna ulaştı. Elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Kocaeli fabrikasında üretilen Avrupa’nın en güçlü tam elektrikli ticarisi E-Transit, Ford Otosan’ın elektrifikasyon yolculuğunda önemli kilometre taşı olacak. 

310 km menzil sunuyor

270 beygir güç üreten elektrikli motorla donatılan araç, tam şarjla 310 km menzil sunuyor. Ford E-Transit, ortalama filo kullanıcılarının günlük katettiklerinden 3 kat daha fazla yol gidebiliyor. Van, çift kabin van ve kamyonet gibi üç farklı gövde seçeneğiyle sunulacak E-Transit hem AC hem de DC hızlı şarj özelliğine sahip. AC şarj ile yaklaşık 8.2 saatte yüzde 100 şarj olabiliyor. 115 kW DC hızlı şarj özelliği ile de 34 dakikada bataryası yüzde 15 doluluktan yüzde 80’e ulaşabiliyor. E-Transit'in ülkemizde satışına yaz aylarında başlanması planlanıyor. 

"Tarihi bir ana şahitlik ettik"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, törende yaptığı konuşmada otomotiv sanayisinin Türkiye’nin ihracatı açısından önemine değindi ve yeni nesil araçlara doğru yaşanan dönüşümde öncü olmaları gerektiğini belirtti. Bakan Varank, “Ford Otosan’ın geçen yıl duyurduğu 2 milyar euroluk yatırımın ve 10 yıllık vizyonunun ilk aşamasındayız. Bugün otomotiv sektöründe hızlı bir dönüşümden bahsediyoruz. 2030’da dünyadaki araçların yüzde 30’u elektrikli ve bağlantılı araçlardan oluşacak. Türkiye otomotiv sanayisindeki üretim gücü ile dünyadaki 14 üretici arasında yer alıyor. Ülkemiz elektrikli araç pazarında aslan payını almaya talip” dedi.

Bakan Varank sözlerini şöyle sürdürdü: “Ford Otosan’ın bugün ortaya koyduğu E-Transit ile tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Sektörde Türkiye’yi bir adım öne çıkaracak elektrikli Transitlerin hayırlı olmasını diliyorum. Ford Otosan, Türkiye’nin gözbebeği ve Ford Otosan’ın kapasitesini artırması ihracatımızı da artıracak. Yatırımlar artarsa Türkiye kazanacak.”

Türkiye’nin rekabet gücü artacak

Törende konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, “Bugün Koç Topluluğu ve Ford Otosan olarak sadece bizim için gurur verici bir adım atmıyoruz. Türk otomotiv sanayisinin geldiği noktayı; ülkemiz sanayisinin teknoloji, üretim ve insan gücü açısından ulaştığı zirveyi de kutluyoruz. Gururla ifade edebilirim ki; Ford Avrupa’nın ilk elektrikli ticari modeli E-Transit’in ülkemizde, Türk mühendisleri ve işçileri tarafından üretilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından itibaren adım adım büyüyen sanayileşme hamlelerinin bir neticesidir” dedi.

Ford Otosan’ın son dönemde yaptığı yatırımları hatırlatan Ali Y. Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün bu yatırımlarımızın gayesi ortak: Ülkemizin bugün ve gelecekte küresel ölçekte rekabet edebilme gücünü daha da artırmak. Bu doğrultuda otomotiv ana sanayimizi, giderek gelişen yan sanayi ekosistemimizle birlikte, küresel üretim ağının en önemli ve vazgeçilmez oyuncularından biri haline getirmek.”

"Ford Otosan’ın 60 yılı aşkın köklü kurumsal kültürü ve tecrübesiyle, kurulduğu günden bu yana Türkiye’de sanayinin gelişimiyle birlikte anıldığını" ifade eden Ali Y. Koç, “Geçmişten bugüne attığımız adımlara baktığımızda, dünyada otomotiv sektörünün gidişatını doğru okumayı başardığımızı memnuniyetle görüyoruz” diye konuştu.

Ali Y. Koç, şunları kaydetti: “Dünyamız, büyük etkileri olan siyasi, ekonomik, toplumsal ve teknolojik değişimlerle, yeni riskler ve fırsatlarla dolu farklı bir geleceğe yol alırken, Türkiye’nin her yönüyle kalkınmasına destek olmak amacıyla, Koç Topluluğu olarak - şartlar ne olursa olsun - gelecekte de ülkemiz için yatırım yapmaya ve katma değer yaratmaya, var gücümüzle devam edeceğiz.”

Ford’un elektrikli üssü olduk

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt da “Halihazırda Ford’un Avrupa’da sattığı Transit ailesi araçların yüzde 87’sini Kocaeli Fabrikalarımızda üretiyoruz. Ford’un Avrupa’daki ilk elektrikli aracının adeta Transit’in evi haline gelen Kocaeli’de hattan inmesini, elektrikli araçlar konusundaki stratejik adımlarımızın ve bugüne kadar imza attığımız başarıların bir ürünü olarak görüyoruz. Efsane Ford Transit’in elektriklenmesi, başka dönüşümlerin de kapısını aralıyor. Önümüzdeki seneden itibaren sorumluluk alanımız Ford’un diğer elektrikli modellerinin üretimiyle daha da genişliyor ve Ford Otosan, Ford’un elektrikli ticari araç üretim üssü haline geliyor” diye konuştu.