20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 09.06.2023 01:40 | Son Güncelleme: 09.06.2023 12:53

Hafize Gaye Erkan, TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu

İlk kez Oksijen'in geçen cuma günü duyurduğu atama gerçekleşti. Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanlığı'na getirildi
Hafize Gaye Erkan, TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu

ABD’de 'Müthiş Türk kızı' olarak tanınan, yatırım bankalarının Rolls-Royce'u olarak kabul edilen Goldman Sachs gibi finans devleri ile çalışan Hafize Gaye Erkan (41) yeni Merkez Bankası Başkanı olarak görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Erkan'ın TCMB Başkanlığı'na atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu atama ile Hafize Gaye Erkan, TCMB'nin  en genç ve ilk kadın başkanı olarak tarihe geçti

Dr. Hafize Gaye Erkan ​​​​​​​kimdir?

İstanbul'da 1982 yılında doğan Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı. 

Eğitimine ABD'de devam eden Erkan, 2005'te Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

Hafize Gaye Erkan, San Francisco Business Times'ın 2018 yılında yaptığı araştırmaya göre, Amerika'nın en büyük 100 bankasında Başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın seçildi

First Republic Bank'ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı.

Erkan 2018'de San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 Listesi"ile Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 Listesi'nde yer aldı.

Erkan, 2019 yılında da Crain's'in Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar Listesi ile American Banker'ın İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi'ne girdi. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yapıyor.