23 Şubat 2024, Cuma
Haber Giriş: 01.05.2023 11:27 | Son Güncelleme: 01.05.2023 12:10

JPMorgan Chase, First Republic Bank'ı satın alıyor

Finansal Koruma Departmanı bugün yaptığı açıklamada daha önce el konulan First Republic Bank'ın JPMorgan Chase'e satılacağını duyurdu. Bu ABD'de birkaç ay içinde üçüncü banka iflası oldu
JPMorgan Chase, First Republic Bank'ı satın alıyor

Kaliforniya Finansal Koruma Departmanı bugün yaptığı basın açıklamasında First Republic Bank'a el konulduğunu ve JP Morgan Chase'e satıldığını duyurdu. FDIC, JPMorgan Chase Bank'ın sigortalanmamış mevduatlar da dahil olmak üzere bankanın tüm varlıklarının kontrolünü ele geçirme teklifini kabul etti.

First Republic Bank'a el koymaya yönelik bu sert hamle, kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ve bankacılık krizinin tam ölçekli olarak ortaya çıkacağına dair endişelerin devam etmesinin ardından geldi. Banka açıldığında, 250 bin dolarlık sigorta limitinin üzerindekiler de dahil olmak üzere tüm mudilerin paralarına erişimi olacak. FDIC, sigorta fonundaki zararların yaklaşık 13 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

First Republic hisseleri piyasa öncesi işlemlerde New York'ta saat 4:06 itibariyle yüzde 33'ten fazla değer kaybederek bu yılki yüzde 97'lik düşüşünü genişletme yolunda ilerledi. JPMorgan'ın hisseleri yüzde 3,8 yükseldi.

JPMorgan, First Republic'in yaklaşık 173 milyar dolarlık kredi ve 30 milyar dolarlık menkul kıymetin yanı sıra 92 milyar dolarlık mevduatı da içeren varlıklarını devralacak. JPMorgan İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon yaptığı açıklamada "Hükümetimiz bizi ve diğerlerini adım atmaya davet etti ve biz de yaptık. Mali gücümüz, yeteneklerimiz ve iş modelimiz, Mevduat Sigorta Fonu'na maliyeti en aza indirecek şekilde işlemi yürütmek için bir teklif geliştirmemizi sağladı" dedi.

El konulan bankanın 8 eyaletteki 84 ofisi, yarından itibaren JPMorgan Chase Bank'ın şubeleri olarak yeniden açılacak

JPMorgan'ın tüketici ve toplum bankacılığı biriminin eş CEO'ları Marianne Lake ve Jennifer Piepszak, satın alınan First Republic işini denetleyecek. Lake ve Piepszak yaptıkları açıklamada "First Republic, müşterilerine dürüstlük ve olağanüstü hizmet sunma konusunda güçlü bir üne sahiptir. First Republic çalışanlarına hoş geldiniz demek için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullandı. JPMorgan, First Republic'in mücadelesi boyunca kilit bir oyuncu oldu. Banka, küçük rakibine stratejik alternatifler bulma girişiminde danışmanlık yaptı ve Dimon, banka yöneticilerini 30 milyar dolarlık mevduatı enjekte etmeleri için bir araya getirmede kilit rol oynadı.