29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.02.2024 10:35 | Son Güncelleme: 17.02.2024 13:22

Milyarderlerin servetinde artık aslan payı yapay zekadan

Yapay zeka ile ilgili hisse senetleri dünyanın en zenginlerini daha da zenginleştiriyor. Bloomberg Milyarderler Endeksi'ndeki bu yıl yer alan kazancın yüzde 96'sı yapay zeka hisselerinden geliyor
Milyarderlerin servetinde artık aslan payı yapay zekadan

Nvidia kurucu ortağı Jensen Huang'ın serveti, yapay zeka ile ilgili hisse senetlerindeki hızlı yükselişin çip üreticisinin piyasa değerini ilk kez Amazon.com üzerine çıkarmasıyla arttı. Aynı yükseliş Huang'ın kendi ailesinden bir milyarder daha çıkardı: Nvidia'nın rakibi Advanced Micro Devices şirketinin CEO'su olan uzaktan kuzeni Lisa Su, geçtiğimiz yıl hisse senetlerinin iki katına çıkmasının ardından 1,2 milyar dolar değer kazandı. 

Bir ailedeki iki çip üreticisi milyarder, borsaya hakim hale gelen ve bu yıl dünyanın en zengin insanlarının kazandığı servetin çoğunu oluşturan yapay zeka çılgınlığının kapsamını gösteriyor. En zengin 500 kişi arasında 30'u servetlerinin en azından bir kısmını Bloomberg Küresel Yapay Zeka Endeksi tarafından takip edilen şirketlere bağlıyor. Bu şirketler, bu yıl şimdiye kadar net servetlerini 124 milyar dolar artırarak Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde kazanılan toplam servetin yüzde 96'sını oluşturdu.

En büyük kazananlar arasında Huang ve Meta Platforms şirketiyle S&P 500 Endeksi'nde Nvidia'dan sonra üst üste ikinci kez en iyi performans gösteren Mark Zuckerberg yer alıyor. Steve Ballmer, Microsoft'un OpenAI ile ortaklığına eşlik eden iyimserlik dalgasından yararlanırken, Michael Dell kısmen Dell Technologies ve Broadcom Inc'deki yapay zeka girişimleri sayesinde servetinin arttığını gördü.

Servetini üçe katladı

Su, bu dalgalanmadan ortaya çıkan tek yeni milyarder değil.  Super Micro Computer şirketinin kurucu ortağı Charles Liang, şirketinin hisselerinin yapay zeka ile ilgili diğer hisselerin getirilerini kolayca gölgede bırakması sayesinde bu yıl servetini üçe katlayarak 6,2 milyar dolara çıkardı. Palantir Technologies Inc. kurucu ortağı Alex Karp'ın net serveti ise, yapay zeka destekli yazılım üreticisinin hisselerinin güçlü çeyrek dönem kazançlarının ardından geçen hafta tek bir günde %31 artmasının ardından 2,8 milyar dolara ulaştı.

Diğer milyarderler de dolaylı olarak bundan faydalandı. SoftBank Group Corp. kurucusu Masayoshi Son'un net serveti, yapay zeka harcamalarının satışları desteklediğini gösteren kazançların ardından çip üreticisi Arm Holdings'in üç işlem seansında neredeyse iki katına çıkmasının ardından bu yıl 3,7 milyar dolar arttı.  Kazançların büyüklüğü, rallinin sürdürülebilirliği hakkında soru işaretleri yaratıyor. Bank of America stratejisti Michael Hartnett, bu ayın başlarında teknoloji hisselerine hücumun dot-com balonuna benzemeye başladığını söyledi.