23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 08.01.2024 18:46 | Son Güncelleme: 08.01.2024 18:51

Morgan Stanley: S&P 500'de güçlü yükselişin sürmesi için ekonomik büyüme hızlanmalı

Morgan Stanley stratejisti Michael Wilson'a göre, ABD hisse senetleri geçen yılki yüzde 24'lük yükselişini ancak ekonomik büyüme hızlanırsa sürdürecek
Morgan Stanley: S&P 500'de güçlü yükselişin sürmesi için ekonomik büyüme hızlanmalı

Geçen yıl hisse senetleri yükselirken bile geçen yılın büyük bölümünde düşüş eğiliminde olan Wilson, ekonomiye ilişkin değişen görüşlerin bu yıl boyunca hisse senedi piyasasındaki "iniş çıkışları" körükleyeceğini tahmin etti.

Wilson yayınladığı yatırmcı notunda, "Bu, sonuç daha kesin olana kadar bir ticaret aralığına işaret ediyor. Hisse senedi fiyatlarının buradan önemli ölçüde yükselmesi için büyümenin yeniden hızlanması gerekecek" dedi.

Wilson bu yıl ABD ekonomisi için üç olası senaryo ortaya koydu. Bunlardan ilki -şu anda en olası senaryo olarak görülüyor- reel büyümenin yavaşladığı ve enflasyonun düştüğü yumuşak bir iniş. Bu durumda, defansif büyüme hisseleri ve geç dönem döngüsellerden oluşan bir halter stratejisi daha iyi performans göstermeye devam edecek.

Diğer sonuç ise nominal büyümenin hızlandığı yumuşak bir iniş. Wilson'a göre bu yükseliş görüşü, ABD Merkez Bankası'nın geçen ayki toplantısının ardından olasılık payı kazandı.

Son senaryo ise sert bir iniş olup, birçok yumuşak ve sert makro veri serisinin geçmişe göre düşük kalması nedeniyle resesyon olasılıkları halen ortalamanın üzerinde seyretmekter. Wilson, bu çerçevede, geleneksel defansiflerin daha iyi performans göstereceğini öngördü.

Wilson, Kasım ayından bu yana S&P 500 için 2024 yılı hedefi olan 4.500'ü koruyor.