25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.07.2022 11:48 | Son Güncelleme: 26.07.2022 18:07

Rolls-Royce Tufan Erginbilgiç'i CEO olarak atadığını duyurdu

Rolls Royce, CEO'luk koltuğuna 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle Tufan Erginbilgiç'i atadığını duyurdu
Rolls-Royce Tufan Erginbilgiç'i CEO olarak atadığını duyurdu

İngiliz mühendislik devi Rolls Royce'ta bir Türk CEO'luk koltuğunda oturacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre BP’nin Küresel Rafinaj ve Pazarlama CEO’su Tufan Erginbilgiç görevine 1 Ocak 2023'te başlayacak ve şubat ayında istifa edeceğini açıklayan şirketin eski CEO'su Warren East'in yerini alacak. 

Mühendislik geçmişi olan Erginbilgiç, 20 yılı aşkın bir süredir BP'de görev yaptı. 2020'de ayrılmadan önce, BP'nin rafinaj, petrokimya gibi operasyonlarını içeren alt iş birimlerini yönetti. Global Infrastructure Partners'ın (GIP) ortağı olan Erginbilgiç, havacılık ve uzay teknolojisi grubu GKN dahil olmak üzere ağır sanayi ve imalat şirketlerinde de bağımsız yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Rolls-Royce Yönetim Kurulu Başkanı Anita Frew, “Tufan Erginbilgiç'in CEO olarak atandığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Tufan Erginbilgiç, çok uluslu şirketlerde, yüksek performanslı bir kültür oluşturma becerisiyle, kazanan ekiplerin lideri olarak öne çıktı. Kapsamlı bir stratejik ve operasyonel deneyime, havacılık ve uzay dahil olmak üzere güvenlik açısından kritik endüstrilerin yanı sıra düşük karbonlu teknolojilere geçişin sunduğu zorluklar ile ticari fırsatlar hakkında sağlam bir anlayışa sahip. Rolls-Royce'un son yıllarda attığı stratejik temeller üzerine inşa etmesini sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.

"Rolls-Royce'a katılmaktan onur duyuyorum"

Tufan Erginbilgiç ise atamaya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: Müşterileri enerji geçişini benimserken, önemli ticari fırsatlar ve stratejik evrim döneminde Rolls-Royce'a katılmaktan onur duyuyorum. Mühendislik mükemmelliği ve yenilikçi teknolojisi ile şirketin uzun yıllar boyunca oluşturduğu pazar konumlarının tam potansiyelini sunmaya ve tüm hissedarlar için değer yaratmak amacıyla bir büyüme altyapısı oluşturmaya kararlıyım. Bu ikonik küresel mühendislik markasının bir sonraki başarılı bölümünde dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, ortaklar ve Rolls-Royce ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.