25 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.10.2022 18:20 | Son Güncelleme: 29.10.2022 18:59

Rusya tahıl anlaşmasındaki katılımını askıya aldı

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan tahıl çıkışını sağlayan anlaşmayı askıya aldığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı ise koridordan geçen sivil gemilerin güvenliğinin artık garanti edilemeyeceği duyurdu
Rusya tahıl anlaşmasındaki katılımını askıya aldı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'nın, ilhak edilen Kırım'daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırı düzenlediğini söyledi. Bu iddiaların hemen ardından Rusya Savunma Bakanlığı, tahıl anlaşmasındaki katılımını askıya aldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Terör eylemini göz önünde bulundurarak, Rus tarafı Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin çıkışına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına katılımını askıya aldı” ifadeleri kullanıldı.

"Gemilerin güvenliğini artık garanti edemeyiz"

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Ukrayna tarım ürünlerinin ihracatı için "Karadeniz Girişimi" uygulamasının bir parçası olarak oluşturulan insani koridoru örtü olarak kullanarak Sivastopol'daki deniz üssünde Rus Karadeniz Filosunun gemilerine ve altyapısına insansız hava araçlarıyla büyük hava ve deniz saldırıları düzenlediği kaydedildi.

İngiliz uzmanlar tarafından yönetilen Ukrayna silahlı kuvvetlerinin, söz konusu insani koridorun işleyişini sağlayan Rus gemilerine yönelik "terör eylemleri"yle bağlantılı olarak Rusya'nın karar aldığı bildirilen açıklamada, "Rus tarafı, Karadeniz Girişimi'ne katılan sivil kuru yük gemilerinin güvenliğini garanti edememekte ve bugünden itibaren anlaşmanın uygulanmasını süresiz olarak askıya almaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Ortak Koordinasyon Merkezi'ne talimat verildi

Açıklamada, İstanbul'da Ukrayna gıdalarının taşınmasını kontrol eden Ortak Koordinasyon Merkezi'ndeki Rus temsilcilere gerekli talimatın verildiği de ifade edildi.

Olayın geçmişi

Rusya Savunma Bakanlığı, bugün Ukrayna'nın, ilhak edilen Kırım'daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırı düzenlediğini bildirmişti.

Açıklamada, saldırıda çok sayıda insansız hava aracının kullanıldığı ve bunların tamamının yok edildiği belirtilerek, saldırıya uğrayan Karadeniz Donanması gemilerinin, tahıl anlaşması kapsamında oluşturulan koridorun güvenliğinin sağlanması sürecinde yer aldığı ifade edilmişti.

Kaynak: AA