23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.05.2023 10:02 | Son Güncelleme: 29.05.2023 10:19

Seçim sonrası piyasalar: Borsa yükselişle başladı, dolar 20 TL'nin üzerinde

Tüm Türkiye'nin kilitlendiği 28 Mayıs Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunun tamamlanmasının ardından piyasaların nasıl tepki vereceği merak ediliyordu. Dolar/TL 20 seviyesinde işlem görürken BIST 100 endeksi ise 4696 puanı görerek güne yükselişle başladı
Seçim sonrası piyasalar: Borsa yükselişle başladı, dolar 20 TL'nin üzerinde

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs'ta yapılan ilk turunda adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, 28 Mayıs'ta cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti. 28 Mayıs’ta tekrarlanan seçimi, kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan kazandı. Peki bu sonuç piyasalara ilk günden nasıl yansıdı? 

Borsa yeni haftaya yükselişle girdi

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 2,52 artışla 4.696,17 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 115,49 puan ve yüzde 2,52 değer kazanarak 4.696,17 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 1,38 ve holding endeksi yüzde 1,56 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5 ile madencilik, tek kaybettiren yüzde 0,31 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Dolar 20 TL'nin üzerinde tutunuyor

Dolar/TL Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatlerde uluslararası piyasalarda ilk işlemlere 20 TL seviyesinin üzerinde başladı. Dolar, en yüksek 20,1630 TL'yi, en düşük 19,9310 TL'yi görürken; saat 10.15 itibarıyla 20,0503 TL'de işlem görüyor. Kur, cuma günü 19,96 TL seviyelerinden kapanmıştı.

Euro yükselişte altın yatay seyirde

Euro/TL ise, ilk tepki olarak 21,4168 TL'yi görürken; şu dakikalarda yüzde 0,81 kazançla 21,5310 TL'de hareket ediyor.

Altının gram fiyatı ilk işlemlere 1250 TL'den başlarken, şu sıralarda yüzde 0,43 artışla 1255 TL'de alıcı buluyor. Seçim sonuçlarının ilk etapta altın fiyatlarına kayda değer bir yansıması olmadığı görülüyor.

Küresel piyasalarda dolar yatay seyirde

Dolar Pazartesi günü, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) daha fazla faiz artırımına gideceğine dair artan beklentilerin desteğiyle güçlü bir duruş sergiledi, ancak borç tavanı anlaşmasının tamamlandığına dair haberler doları zayıflattı.

ABD doları Asya'daki erken ticarette 140,91 yen ile son altı ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra bu kazançların bir kısmını geri vererek 140,39 yenden işlem gördü. Japon para birimi karşısında aylık yaklaşık %3'lük bir kazanç elde etme yolunda ilerliyordu.

Yen'in yeniden düşüşe geçmesi, ABD'de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağına dair bahislerin artmasıyla ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin yükselmesi sayesinde gerçekleşti.

Cuma günü açıklanan veriler, ABD tüketici harcamalarının Nisan ayında beklenenden daha fazla arttığını ve enflasyonun yükseldiğini göstererek ekonominin hala dirençli olduğuna dair işaretlere katkıda bulundu.

Verilerin ardından ABD Hazine tahvillerinin getirileri yükseldi ve tipik olarak yakın vadeli faiz oranı beklentilerini yansıtan iki yıllık getiri Cuma günü yüzde 4,639 ile iki ayı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

ABD'deki Anma Günü tatili nedeniyle Pazartesi günü Asya'da nakit ABD Hazine tahvilleri işlem görmezken, vadeli işlemler genel olarak istikrarlı seyretti. On yıllık vadeli işlemlerin zımni getirisi yüzde 3,84 oldu.

Birleşik Krallık piyasası da Pazartesi günü benzer şekilde tatil nedeniyle kapalı.

Euro, dolar karşısında yüzde 0,02 artışla 1,0735$ seviyesine yükselirken, sterlin yüzde 0,01 düşüşle 1,23495$ seviyesine geriledi.

National Australia Bank (NAB) döviz stratejisi müdürü Ray Attrill, "Doların gördüğümüz ralliyi sürdürüp sürdürmeyeceğinin, özellikle ücret verilerine veya Cuma günkü maaş bordroları raporundaki ortalama kazançlara bağlı olacağını düşünüyorum ve tabii ki Fed'den önce TÜFE'miz de var" dedi ve ekledi:

"Haziran toplantısına kadar köprünün altından daha çok veri geçmesi gerekiyor"

Fed'in faiz artırımına gitme ihtimali arttı

CME FedWatch aracına göre para piyasaları, bir hafta önce yaklaşık yüzde 26 olan Fed'in Haziran ayında faizleri 25 baz puan artırma ihtimalini şu anda yüzde 62 olarak fiyatlıyor.

Borç tavanı krizinin çözümü risk iştahını artırdı

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD'deki borç limiti krizine ilişkin prensip anlaşmasına varıldığına ilişkin açıklamayla risk iştahının arttığını belirterek, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin yanı sıra yoğun veri gündemi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasına ilişkin fiyatlamaların yatırımcıların odağında yer aldığını ifade etti.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren müzakerelerin ardından sağlanan anlaşma kapsamında borç limitinin 2 yıllığına artırılması öngörülüyor.