23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.11.2023 09:37 | Son Güncelleme: 27.11.2023 09:43

TCMB'den finansal okuryazarlık ve ekonomi eğitimi hamlesi: Dezenflasyon nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), finansal okuryazarlık ve ekonomi eğitimi faaliyetlerine başladı. Herkes İçin Ekonomi videosunda dezenflasyon hedeflerini anlatıldı. Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz? sorularına yanıt verildi.
TCMB'den finansal okuryazarlık ve ekonomi eğitimi hamlesi: Dezenflasyon nedir?

TCMB, Merkezin Güncesi ve Herkes İçin Ekonomi yayımlarını başlatırken, Merkezin Güncesi ve Herkes İçin Ekonomi mikro sitelerinde yeni içeriklere yer verildi. Merkezin Güncesi'nde "Kur Korumalı Mevduat Sahibi Firmaların Döviz Alım Davranışları" adlı blog, Herkes İçin Ekonomi'de de "Dezenflayon nedir? Dezenflayonu neden istiyoruz?" başlıklı video yayımlandı.

Herkes İçin Ekonomi, ekonomiye ve merkez bankacılığına yönelik ilgiyi canlı tutmak, bilgi ve farkındalık seviyesini yükseltmek için her hedef kitleye uygun içerikler sunuyor. Merkezin Güncesi, Merkez Bankası bünyesindeki araştırmacı ve uzmanların analiz ve yorumlarını içeriyor. Blogda, makroekonomi ve merkez bankacılığı konularında yazılar ile Banka'nın resmi iletişim araçları kaynak alınarak hazırlanmış metinlere yer veriliyor.

 Herkes İçin Ekonomi isimli videosunda dezenflasyon konusunu ele aldı.

Dezenflasyon nedir?

“Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz?” sorularına yanıt veren videoda şu ifadelere yer verildi: “Dezenflasyonu anlamak için ilk önce enflasyonun ne olduğundan söz etmek gerekiyor. Enflasyon, fiyatların genelindeki sürekli artıştır. Enflasyon aynı hayat standardını korumak için zaman içerisinde daha fazla para ödenmesine neden olur. Dezenflasyon ise fiyat artış hızının azalması anlamına gelmektedir.

Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sırasında düşen enflasyon sürecine dezenflasyon denir. Dezenflasyon sürecinde enflasyon oranı azalır. Dezenflasyonla birlikte paranın satın alma gücü kademeli olarak toparlanır. Ulusal paranın tasarruf işlevi öne çıkar. İktisadi birimler yatırım ve tüketim kararlarını daha sağlıklı almaya başlar.

Böylece ekonomide belirsizlikler azalır, güven artar. Gelir dağılımında iyileşme sağlanır. Dezenflasyon süreci, enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanacağı istikrar dönemine geçiş için önemli bir zemin oluşturur. 2023 Haziran ayından bu yana uyguladığımız güçlü parasal sıkılaştırma ile dezenflasyon sürecinin başlamasını ve enflasyondaki düşüşün kalıcı olmasını sağlayacak zemini oluşturuyoruz.

‘2024 yılının ikinci yarısında başlayacak’

Enflasyonun ana eğilimindeki düşüşün sağlanmasıyla, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyon süreci başlayacak. Dezenflasyon döneminde, fiyatlarda artış hızı yavaşlayacak ve enflasyonda aşağı yönlü bir eğilim görülecek. Uygulanan politikalarla döviz kuru istikrar kazanacak, cari işlemler dengesinde iyileşme, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve rezervlerde artış görülecek. Beklentilerin iyileşmesiyle fiyatlama davranışları normalleşecek.

Dezenflasyon dönemini istikrar dönemi takip edecek. Enflasyon düşüşünü sürdürerek tek haneli rakamlara ulaşacak. Ekonomide öngörülebilirlik ve güven artacak, Türk lirası satın alma değerini koruyacak. Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışından tasarruf ve yatırım talebi güçlenecek.

Enflasyonun ekonomik kararlara etkisi göz ardı edilebilecek kadar düşecek. Toplumsal refahta ekonomik kesimlerin tamamı için kalıcı kazanım sağlanacak. Böylelikle Merkez Bankasının toplumsal refah için yapabileceği en önemli katkı olan fiyat istikrarı sağlanmış olacak”