23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.02.2024 15:03 | Son Güncelleme: 04.02.2024 17:05

TCMB'nin yeni başkanı Karahan'dan açıklama: Temel önceliğimiz fiyat istikrarını sağlamak

TCMB'nin yeni başkanı olarak atanan Fatih Karahan ilk açıklamasında, "Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız" ifadelerini kullandı
TCMB'nin yeni başkanı Karahan'dan açıklama: Temel önceliğimiz fiyat istikrarını sağlamak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından yerine atanan Fatih Karahan yazılı bir açıklama yayınladı. Karahan, "Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz" dedi. 

Enflasyon beklentilerinin takip edildiği aktarılan açıklamada, "Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

TCMB tarafından yayınlanan metinde Dr. Karahan'ın 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla 8 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İdare Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenleyeceği belirtildi.