05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 26.01.2023 10:43 | Son Güncelleme: 26.01.2023 10:45

Whirlpool Beyaz Eşya ve Vestel'e rekabet soruşturması

Rekabet Kurulu, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesi/nin kararı üzerine Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ ve Vestel Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı
Whirlpool Beyaz Eşya ve Vestel'e rekabet soruşturması

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurul, Türkiye pazarından çıkmakta olan Whirlpool Ev Aletleri Pazarlama ve Ticaret AŞ ile Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ'nin yetkili servis hizmetlerini gizli bir anlaşma ile Vestel Ticaret AŞ'ye devrettiği iddiasını, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesi'nin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yapılan ön araştırmada, dosya konusu iddialara yönelik Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verilmişti ancak bu Kurul kararı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesince iptal edildi.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri müzakere eden Kurul, söz konusu mahkeme kararının gereğinin yerine getirilmesini teminen, Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Vestel Ticaret Anonim Şirketi hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.