23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.02.2024 20:29 | Son Güncelleme: 17.02.2024 20:55

Yapay zeka OpenAI'ı uçurdu, değeri 80 milyar doları aştı

Sohbet robotu ChatGPT'nin yaratıcısı OpenAI'nin piyasa değeri son anlaşmalarla 80 milyar doları aştı
Yapay zeka OpenAI'ı uçurdu, değeri 80 milyar doları aştı

Sohbet robotu ChatGPT'yi piyasaya sürerek yapay zeka teknolojilerinde yeni bir boyut açan OpenAI'nin değeri, son anlaşma ile 80 milyar doları aştı. Böylece şirket 10 aydan kısa bir sürede neredeyse üç kat büyüdü. 

Firma, yatırım şirketi Thrive Capital liderliğindeki bir ihale ile mevcut hisselerini satmayı planlıyor. Bu ihale yaklaşımı, çalışanların ticari faaliyetler için sermaye toplamak amacıyla standart finansman turlarından farklı olarak hisselerini satmalarına olanak tanıyor. 

Rapora göre, 2023 yılında risk sermayesi şirketleri Thrive Capital, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz ve K2 Global, benzer bir ihale ile OpenAI hisselerini satın almayı kabul etmiş ve şirketin değeri 29 milyar dolara çıkmıştı. 

OpenAI CEO'su Sam Altman'ın da bir çip girişimi için fon toplamak ve firma ile çeşitli yatırımcılar ve çip üreticileri  arasında ortaklıklar kurmak için görüşmelerde bulunduğu bildirildi. CEO Altman, çip üreten önemli fabrikaların OpenAI'nin müşterisi olacağını ifade etti. 

OpenAI'nin ChatGPT'sinin 2022'nin sonlarında piyasaya sürülmesi, yapay zeka etrafında bir heyecan yarattı ve şirketleri teknolojinin gücünden yararlanmanın yollarını keşfetmeye teşvik etti.