19 Haziran 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.11.2023 14:13 | Son Güncelleme: 23.11.2023 14:18

Yatırımlara avans kredisi verilecek

Merkez Bankası yatırım taahhütlü avans kredisi çerçevesinin yeniden belirlendiğini açıkladı. Buna göre yeni YTAK programına yıllık 100 milyar Türk lirası limit tahsis edildi
Yatırımlara avans kredisi verilecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan açıklamaya göre yatırım taahhütlü avans kredisi çerçevesi yeniden yapılandırıldı. Açıklamaya göre toplam yatırım tutarı en az 1 milyar Türk lirası olan yatırım projelerine aracı bankalar kanalıyla YTAK tahsis edilebilecek. TCMB'den yapılan açıklama şöyle: 

Yatırım taahhütlü avans kredisi yeni uygulama çerçevesine göre; firmaların yatırım projeleri için alacakları Teknoloji/Strateji puanı dikkate alınarak, toplam yatırım tutarı en az 1 milyar Türk lirası olan yatırım projelerine aracı bankalar kanalıyla YTAK tahsis edilebilecektir.

Azami 10 yıl vadeli olarak kullandırılacak kredilerin faiz oranı; Teknoloji/Strateji puanı, yatırım kapsamında yurtdışından sağlanan finansman oranı, finansal sağlamlık değerlendirmesine bağlı olarak yüzde 30 ile yüzde 15 aralığında belirlenecektir.

Yeni YTAK programına yıllık 100 milyar Türk lirası limit tahsis edilmiştir. Program kapsamında 3 yıl boyunca toplam 300 milyar Türk lirası limit tahsis edilmesi planlanmaktadır.