16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 13.04.2023 13:20 | Son Güncelleme: 13.04.2023 13:51

Harry Potter projesi resmen doğrulandı: On yıl sürecek dizi

Dünyanın en çok sevilen fantastik roman ve filmlerinden biri olarak tarihe geçen Harry Potter serisinin dizi olarak yayınlanacağı resmen doğrulandı.  Warner Bros. Discovery, Harry Potter dizisinin HBO Max'te ekrana geleceğini duyurdu
Harry Potter projesi resmen doğrulandı: On yıl sürecek dizi

Warner Bros. Discovery, Harry Potter dizisinin HBO Max platformunda yayınlanacağı duyurdu. İlk kez resmi olarak doğrulanan dizinin her bir sezonu,  İngiliz yazar J.K. Rowling'in kaleme aldığı Harry Potter kitaplarından birine odaklanacak. Discovery'nin 'On yıl sürecek dizi' olarak tanımladığı seride yer alacak kadronun filminde rol alan oyunculardan tamamen farklı olacağı belirtildi.

"Kitapların derinliklerine inecek"

HBO & Max Content CEO'su Casey Bloys "Seyircilere Hogwarts'ı tamamen yeni bir şekilde keşfetme fırsatı verecek olmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi. Bloys "Harry Potter kültürel bir fenomen. Büyücülük Dünyası'na karşı kalıcı bir sevgi ve beklenti olduğu açık. Warner Bros. Television ve J.K. Rowling işbirliği ile birlikte bu yeni Max Original serisi, hayranların uzun yıllar boyunca keyif almaya devam ettiği ikonik kitapların her birinin derinliklerine inecek" ifadelerini kullandı.

Harry Potter büyücülük dünyasını konu edinen diziye dair ilk iddialar 3 Nisan'da ortaya atılmıştı.

Yapımcılığı Max ile birlikte Brontë Film&TV ve Warner Bros. Television birlikte üstlenecek. Yaratıcı Rowling ise Neil Blair ve Ruth Kenley-Letts'in desteğiyle dizi süresince yapımcılığa eşlik edecek. Yapımcılar arasında David Heyman'ın yer alması için de görüşmeler sürüyor.

"Ayrıntı sunmamıza imkan tanıyacak"

Diziye ilişkin konuşan Rowling, "Kitaplarımın bütünlüğünü koruma konusunda Max'in göstereceği bağlılık benim için önemli. Sadece uzun metrajlı bir televizyon dizisinin sağlayabileceği bir ölçekte derinlik ve ayrıntıyı sunmamıza imkan tanıyacak bu yeni uyarlamanın bir parçası olmayı dört gözle bekliyorum" dedi.

Serinin büyüsü bozulabilir

Dizi haberinin doğrulanması sonrası J.K. Rowling’e yönelik suçlamalar tekrar gündeme geldi. Son dönemde trans bireylerle ilgili ayrımcı açıklamaları nedeniyle tepki toplayan ve antisemitizmle suçlanan yazarın, projeyi paramparça edebileceği yazıldı. Forbes, hayal kırıklığı yaratan yazarlar kulübünden gösterilen Rowling’in, uzun süredir Harry Potter serisiyle ilgili tweet atmadığı ve ayrımcı söylemlerine devam ettiğine dikkat çekti.  57 yaşındaki yazarı projenin içinde yer alması durumunda serinin tartışmasız talep gören büyüsünün bozulacağı iddia edildi.

Daha fazla bilgi

Büyücülük Dünyası'nın televizyona geçiş yapacağı iddiasını 2021'de haberleştiren Variety dergisi, şirketin Warner Bros'un yeni bir Harry Potter ürünü çıkarmayı planladığını yazmıştı. Harry Potter kitaplarından ilki olan Felsefe Taşı yayınlandığı 1997'den itibaren dünya çapında büyük ilgi görmüş, serinin 7 kitabını konu edinen 8 ayrı film de dünyanın en sevilen fantastik film serileri arasında yer almıştı. Kitap serisinin sonuncusu Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 2007'de piyasaya çıkmıştı. Harry Potter filmleri ise dünya gişelerinde toplam 7.7 milyar dolar hasılat elde etmişti.