![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/08/Screen-Shot-2021-08-05-at-23.03.20.jpg)
Sıradan insanlar
Kitabınız hayatınıza değmiş sıradan insanların daha önce yayımlanmış ve yayımlanmamış portrelerinden oluşuyor. Bu kitabın nasıl bir ihtiyaçtan doğduğuyla başlamak isterim söyleşimize. Nedense herkes “ünlü” insanların peşinde. Oysa görünürde “sıradan” insanların da ne denli değerli ve her birinin ne denli özel bir yaşam öyküsü olduğunu onları biraz yakından tanıyarak “keşfetmek” hiç de zor değil. Ben evden işe işten eve arabasıyla gidip gelen yalnız insanlardan biri değil sürekli insan biriktiren bir sokak çocuğuyum. Nüfusu nerdeyse 20 milyona yaklaşan devasa bir metropolde, sadece mahallemde ya da Boğaz hattındaki günlük yaşamımda sıklıkla karşılaştığım kimi kişilerle giderek dost olmak kaçınılmazdı zaten. Özellikle, İstanbul’da giderek yitirilen mahalle hayatının neredeyse son demlerinde, her birinin anlatılacak bir öyküsü olan bu insanların barındırdıkları cevheri ve onlarla kurulan ilişkilerin içtenlik ve sıcaklığını okurlarımla da paylaşmak istedim sadece. Çengelköy kimileri için popüler olduğundan “tüketilmiş” bir Boğaz güzelliği. Ne düşünüyorsunuz? Şükürler olsun ki birçoğu gece geç vakitlere kadar açık kalan yiyecek –içecek yerleri, özellikle hafta sonları ve bayramlarda sokaklara sığmayan kalabalığa rağmen Çengelköy henüz tüketilmedi. Doğru, İskele Meydanı ve kaldırımlar iş yerlerinin istilası altında, kıyıya köşeye park eden onlarca araba yüzünden insanlar caddelerde yürüyorlar artık, can güvenliği endişesiyle. Ama her gün gerek insan yapısı gerekse ekolojisiyle yıpranan orta halli ailelerin, yerli ve ağırlıkla Arap turistlerin vazgeçilmez uğrağına dönüşen Çengelköy’de, ister yalıda otursun ister mütevazı bir evde, gelip geçen bunca “tüketici” kalabalığa inat; yerli esnaf ve mahalle komşuları arasında yakın ilişkiler hâlâ sürüyor. Güneş ve mehtap ayrı bir güzellikte doğuyor ve batıyor. Birbiriyle aşina olanların muhabbeti ve doğaya saygısı gizliden devam ediyor.![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/08/bogazininsanlari.jpg)
![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/08/Screen-Shot-2021-08-05-at-23.03.05.jpg)