24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.03.2023 15:18 | Son Güncelleme: 27.03.2023 17:21

Borusan Sanat'ta Nisan'da neler var?

Borusan Sanat dopdolu programıyla Nisan ayına merhaba diyor. Dünyaca ünlü şef ve solistlerin ağırlandığı konserleriyle izleyiciye keyifli bir müzik deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor
Borusan Sanat'ta Nisan'da neler var?

Borusan Sanat’ta Nisan ayı dopdolu. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, dünyaca ünlü şef ve solistleri ağırlarken, Borusan Müzik Evi, Sigrid Horn ve James Brandon Lewis Trio konserleriyle izleyiciye keyifli bir müzik deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor. Borusan Quartet ise bu sezon vereceği son konserde BİFO solistleri ile bir araya geliyor. 

Igudesman & Joo, BİFO ile buluşuyor

Kendine has esprili tarzları ve sundukları gösterileri ile dünya çapında çok sayıda hayranı olan Aleksey Igudesman ve Hyung-ki Joo, 6 Nisan Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde müzikseverler ile buluşacak. BİFO’nun Sascha Goetzel yönetiminde vereceği konserde, Viyana’dan dünyaya açılan ödüllü perküsyoncu ve besteci Lucy Landymore, topluluğun bu sezon ağırlayacağı kadın sanatçılardan. 

BİFO’dan dikkat çekici bir konser

BİFO’nun 13 Nisan Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştireceği konserin şeflik kürsüsünde Lina González-Granados yer alıyor. 2020’den itibaren günümüze dek Riccardo Muti’nin rehberliğinde çalışmalarına devam eden, 2021 yılında La Maestra Yarışması’nda üçüncülük ödülüne ve ECHO Özel Ödülü’ne layık görülen Lina González-Granados, Seattle Senfoni Orkestrası ile içinde bulunduğumuz sezonda birlikte çalan, geçtiğimiz sezon Rachmaninov Festivali’nde bestecinin yapıtlarını yorumlayarak olağanüstü bir performans sergileyen piyanist Denis Kozhukhin’le İstanbul’da ilk kez buluşacak.

BİFO’nun Nisan ayındaki son konseri

BİFO, 20 Nisan Perşembe günü 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşacak. Konserin solisti ise Nürnberg’deki ilk sahne performansının ardından dikkatleri üzerine çeken, ardından Rhein, Berlin, Viyana, Londra ve Paris sahnelerinde başarılara imza atan koloratur soprano Marlis Petersen olacak. Petersen’ın Türkiye’de vereceği bu ilk konserde BİFO’yu Patrick Hahn yönetecek. 

Borusan Quartet dostlarıyla aynı sahnede 

Borusan Quartet 24 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda vereceği sezonun son konserinde, her biri kendi alanında Türkiye’nin önde gelen solistleri olan sanatçı dostlarıyla bir araya gelecek. BİFO solistleri Cem Akçora, Sertan Sancar, Ferhat Göksel ve Sezai Kocabıyık, Borusan Quartet’le birlikte, klasik dönemden romantik döneme uzanan bir yolculukta, oda müziği repertuvarının usta bestecilerce yazılmış eserleriyle sezona veda edecek.

Şarkılarındaki iyileştirici güçle Sigrid Horn

Her konserinde izleyicilerle güçlü bir bağ kuran sanatçı Sigrid Horn, Borusan Müzik Evi sahnesinin konuğu oluyor. Kökenlerimizin, aidiyetimizin derinlerine inen müziğiyle geçmişi ve en özel duyguları derinlemesine inceleyen Sigrid Horn’a bu konserde, arp ve vokalde Sarah Metzler; akordeon, ukulele, banjolele ve vokalde Bernhard Scheiblauer eşlik edecek. Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi ile ortak gerçekleştirilecek olan bu konser, 1 Nisan Cumartesi günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde izleyicileriyle buluşacak. 

Uluslararası Caz Günü'ne özel bir konser

Borusan Müzik Evi ve Kod Müzik işbirliğiyle düzenlenen 35. Nova Muzak serisinde, James Brandon Lewis Trio, Borusan Müzik Evi sahnesine konuk olacak. Caz müziğinin dünyanın dört bir köşesindeki insanları birleştirmedeki rolünü vurgulamak için 2011’den bu yana kutlanan “Uluslararası Caz Günü” kapsamında yer alan bu konser, 30 Nisan Pazar günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek. James Brandon Lewis Trio’nun 2023 Şubat’ta yayınladıkları Eye Of I albümünün Türkiye’deki ilk prömiyeri olacak bu özel konser, Joy Jazz ve Borusan Klasik radyolarından yapılacak yayınla canlı olarak da dinlenebilecek.