08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 22.09.2023 15:17 | Son Güncelleme: 23.09.2023 08:38

New York Times yazdı: Michael Bloomberg, Bloomberg LP için miras planlarını açıkladı

Milyarder Michael Bloomberg, New York Times'ın düzenlediği İklim Zirvesi'ne katıldı. Bloomberg burada yaptığı konuşmada şirketinin ölümünden sonra Bloomberg Philanthropies vakfına kalmasına karar verdiğini açıkladı
New York'un eksi Belediye Başkanı Michael Bloomberg, The New York Times tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'nde konuştu (Fotoğraf: Calla Kessler/The New York Times)
New York'un eksi Belediye Başkanı Michael Bloomberg, The New York Times tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'nde konuştu (Fotoğraf: Calla Kessler/The New York Times)

Remy Tumin / The New York Times

Servetini petrokimya tesislerinin inşasını engellemek için kullanmak üzere yeni bir kampanya başlatan Michael Bloomberg, şirketi Bloomberg LP'nin kendisi öldükten sonraki kaderini özetledi. Bloomberg Philanthropies vakfının milyarlarca dolarlık şirketini miras alacağını ve sonunda satacağını söyledi.

New York'un eski Belediye Başkanı perşembe günü Manhattan'da The New York Times tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'nde yaptığı konuşmada "81 yaşındayım, sağduyu halefiyet planlarımın olması gerektiğini söylüyor" dedi. Şirketin neredeyse tüm karını vakfa verdiğini belirten Bloomberg, "Ben öldüğümde şirket vakfa miras kalacak. Vergi kanunları nedeniyle ilk beş yıl içinde şirketi elden çıkarmak, bir yerlere satmak zorunda kalacaklar" diye konuştu. 

"En az 3 yıl daha devam etmiyor umuyorum"

Bloomberg, 2022'de 12 milyar dolardan fazla gelir elde eden Wall Street'in gözde veri terminallerinin arkasındaki şirketin yüzde 88 hissesine sahip. Yakın gelecekte şirketi satmak gibi bir planı olmadığını ve en az üç ila beş yıl daha çalışmaya devam etmeyi umduğunu söyledi. Bloomberg, "Ne yapmak istediğimi tam olarak biliyorum" dedi.

"15 yıl boyunca petrol kullanımından uzaklaşmayacağız"

Bloomberg son zamanlarda gözünü gübre, plastik ve ambalaj üreten yeni petrokimya tesislerini engellemeye dikti. İklim değişikliğiyle mücadelenin bu koluna odaklanmayı seçtiğini çünkü fosil yakıt sektörünün tamamının ortadan kalkacağını düşünmenin mantıksız olduğunu söyledi. Bloomberg, "Önümüzdeki 10 ya da 15 yıl boyunca petrol kullanımından uzaklaşmayacağız. Benzin tüketen bir arabası olan herkese artık onu kullanamayacağını ve bugünden itibaren yürümeye başlamaları gerektiğini söyleyemeyiz. Pratik olmak zorundasınız" ifadelerini kullandı. 

Aynı panelde konuşan Çevre Koruma Ajansı'nın eski yöneticisi Gina McCarthy de petrokimya tesislerinin hedef alınmasının doğrudan değişim yaratabileceğini söyledi. McCarthy, "Gerçekçi olalım. Mike'ın sponsorluğunu yaptığı kampanyaların işe yaramasının nedenlerinden biri de konuyu insanların seviyesine indirmeleri. Sera gazı emisyonları hakkında tartışmaktan bıktım. Asıl mesele insanların sağlıksız olması" dedi.

Genç aktivist grup Hip Hop Caucus'un başkanı ve CEO'su ve Bloomberg Philanthropies'in Beyond Petrochemicals kampanyasının kıdemli danışmanı Lennox Yearwood Jr. ise petrokimya tesislerinin hedef alınmasının başta siyah topluluklar olmak üzere pek çok topluluğa verilen zararı sınırlandırmaya başlayacağını söyledi. Yearwood, "Astım ve amfizem nedeniyle ölen çocuklarımız var; çözümlerimiz var. Belirli topluluklara, Amerikalı dostlarımıza bakıp bunu o topluluğa koyabileceğimi ve onlara ölüm cezası verebileceğimi söylemeniz neredeyse iğrenç bir hal alıyor. Öyle bir şey yok" diye konuştu.

© 2023 The New York Times Company