23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.07.2023 11:15 | Son Güncelleme: 07.07.2023 12:19

Dünya dışı bir koleksiyon: Star Wars parası basılıyor

İngiltere Kraliyet Darphanesi, Star Wars: Return of the Jedi'ın 40. yıl kutlamaları için büyüleyici evreni, özel bir şekilde tasarlanmış 4 farklı hatıra parasıyla gerçeğe dönüştürecek
Dünya dışı bir koleksiyon: Star Wars parası basılıyor

Star Wars evreninin büyüleyici gücü, bu kez gerçek para üzerinde hayat bulacak. İngiltere Kraliyet Darphanesi, Star Wars hayranlarını coşturacak özel bir koleksiyonu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Kraliyet Darphanesi'nin Koleksiyoncu Hizmetleri Direktörü Rebecca Morgan "Star Wars: Return of the Jedi'ın 40. yıl dönümünü kutlamak için bu dünya dışı bir koleksiyonu piyasaya sürmekten mutluluk duyuyoruz. Bu koleksiyonun lansmanı ile dünya çapında yeni ve mevcut madeni para koleksiyoncularının yanı sıra Star Wars'un hem Birleşik Krallık'ta hem de uluslararası alanda gelişen hayran kitlesini heyecanlandıracağımız için heyecanlıyız" sözlerini söyledi.

Madeni paralar üzerinde canlı renkler

Madeni para tasarımcısı Ffion Gwillim, The Walt Disney Company ile işbirliği içinde çalışarak ve geleneksel basım tekniklerini en son teknolojiyle birleştirerek karakterlere hayat verdi. Bu, Royal Mint'in zanaatkarlarının R2-D2 ve C-3PO'yu ilk kez madeni paralar üzerinde canlı renklerle yeniden üretebildikleri anlamına geliyor. Koleksiyon aynı zamanda her bir madeni para üzerinde Rebel Alliance Starbird logosu ve ışık altında eğildiğinde sembollerin ortaya çıkmasını sağlayan özel bir merceksi özellik içeriyor.

Darth Vader, Emperor Palpatine, Luke Skywalker, Princess Leia, Han Solo ve Chewbacca da yer aldığı 50 penilik madeni paralardaki R2-D2 ve C-3PO'yu içeren tasarımların ilk görselleri paylaşıldı. Böylelikle orijinal Star Wars karakterleri ilk kez Birleşik Krallık resmi paralarında yer alacak. İlk parça, Star Wars koleksiyonunun başlangıcını simgeleyecek şekilde, 10 Temmuz'da sabah 9'da Kraliyet Darphanesi'nin resmi web sitesinde satışa sunulacak.

Star Wars: Return of the Jedi

Orijinal Star Wars üçlemesini sonlandıran (kronolojik sıralamaya göre ise altıncı film olan) Return of the Jedi 1983 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Mark Hamill, Carrie Fisher ve Harrison Ford’un başrollerinde yer aldığı filmin senaryosunu, Yıldız Savaşları efsanesinin yaratıcısı George Lucas kaleme alırken, yönetmenliği Richard Marquand üstlendi.

4 Mayıs Star Wars Günü

Star Wars kültürünün büyüklüğü ve etkisiyle ilgili olarak, her yıl 4 Mayıs tüm dünyada Dünya Star Wars Günü olarak kutlanıyor. Bu özel gün, Star Wars hayranlarının filmi anmak ve bu benzersiz evrene olan sevgilerini paylaşmak için bir araya geldikleri bir kutlama günü.

4 Mayıs tarihinin seçilmesinin sebebi ise, İngilizce'deki bir kelime oyununa dayanıyor. Filmdeki ünlü bir replik olan "May the force be with you - Güç seninle olsun" cümlesinin okunuşundaki kelime oyunu (May the fourth be with you), Star Wars Günü'nün kabul edilmesine yol açtı. Bu gün aynı zamanda Luke Skywalker günü olarak da bilinir.