23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 14.05.2024 12:09 | Son Güncelleme: 14.05.2024 14:23

Tesla'nın Çin'de kuracağı enerji depolama ünitesi fabrikasına inşaat izni verildi

ABD'li elektrikli otomobil ve pil üreticisi Tesla, enerji depolama ünitesi üretimi amacıyla Çin'de kuracağı fabrika için inşaat izni aldı
Tesla'nın Çin'de kuracağı enerji depolama ünitesi fabrikasına inşaat izni verildi

Çin ajansı Xinhua'nın haberine göre, fabrikanın kurulacağı Şanghay şehrindeki Lingang Özel Bölge'nin İdare Komitesi yaptığı açıklamada, şirkete arazi tahsisinin ardından inşaat izninin verildiği duyurdu. Şirket, fabrikaya arazi tahsisi için Aralık 2023'te Şanghay yerel yönetimi ile anlaşma imzalamıştı.

2025'te faaliyete geçecek

Fabrikada Tesla'nın Megapack adı verilen 4 megavatsaat elektrik depolayabilen lityum-iyon batarya üniteleri üretilecek. Bu yıl inşaatının tamamlanması planlanan fabrikanın 2025'in ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Fabrikada yılda 10 bin ünite ile toplam 40 gigavatsaat enerji depolama kapasitesinin üretilmesi hedefleniyor.

Şanghay'daki fabrika genişletilecek

Tesla'nın halen ABD'nin California eyaletinin Lathrop şehrinde yılda 10 bin Megapack üretme kapasitesine sahip bir mega fabrikası bulunuyor. Şirket, Şanghay'daki yılda 1 milyon elektrikli otomobil üretebilen giga fabrikasını da 450 bin ilave kapasite ile genişletmeyi planlıyor.