29 Kasım 2022, Salı
Haber Giriş: 03.10.2022 12:36 | Son Güncelleme: 03.10.2022 18:04

2022 Nobel Tıp Ödülü'nü İsveçli biyolog Svante Paabo kazandı

2022 Nobel Tıp Ödülü'nü insan evrimi çalışmaları nedeniyle İsveçli biyolog Svante Paabo kazandı. Bu yılın ödülleri gelecek Pazartesi gününe kadar sırayla açıklanacak
2022 Nobel Tıp Ödülü'nü İsveçli biyolog Svante Paabo kazandı

Bu yılın Nobel Tıp Ödülü, insan evrimi çalışmaları nedeniyle İsveçli bilim adamı Svante Paabo’ya verildi. Nobel Komitesi sekreteri Thomas Perlmann, İsveç'in Stockholm kentindeki Karolinska Enstitüsü'nde kazananı açıkladı. Komiteden yapılan açıklamada, “Bu yılın fizyoloji veya tıp alanında Nobel Ödülü sahibi Svante Paabo, öncü araştırması sayesinde imkansız görünen bir şeyi başardı: günümüz insanının soyu tükenmiş bir akrabası olan Neandertal'in genomunu sıralamak. Paabo'nun keşifleri, evrimsel tarihimize dair yeni bir anlayış yarattı” denildi. 

Babasından 40 yıl sonra kazandı

67 yaşındaki Paabo, ödüllü çalışmalarını Almanya'da Münih Üniversitesi'nde ve Leipzig'deki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü'nde gerçekleştirdi. Paabo'nun babası Sune Bergstrom, 1982 yılında Prostoglandinler ve ilişkili biyolojik olarak aktif maddeleri keşiflerinden dolayı aynı ödülü kazanmıştı.  

2021 Nobel Tıp Ödülü'nü ısı ve temas reseptörlerinin keşfi nedeniyle David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı

2022 Nobel Ödülü kazananları bu hafta açıklanıyor

Nobel Tıp Ödülü’nün ardından yarın fizik, çarşamba günü kimya, perşembe edebiyat ödülü, Barış Ödülü cuma günü ve son olarak ekonomi ödülü ise 10 Ekim’de duyurulacak. Yaklaşık 900 bin dolar değerindeki ödüller 10 Aralık’ta sahiplerine verilecek.

Svante Paabo kimdir?

Evrimsel genetik alanında uzmanlaşmış biyolog Svante Paabo 1955 yılında İsveç'in başkenti Stokholm'de doğdu ve doktorasını 1986 yılında Uppsala Üniversitesi'nde tamamladı. 1992 yılında, Alman Araştırma Kurumu'ndan Almanya'nın en önemli araştırma ödülü olan Gottfried Wilhelm Leibniz Ödülü'nü aldı.

Ağustos 2002'de Paabo'nun araştırma birimi, eksik ya da hasarlı olması dil kabiliyetinin gelişmesinde sorunlara yol açan bir gen olan "Lisan geni" FOXP2'yi bulduklarını açıkladılar. Paabo, aynı zamanda ilk çağ insanları ve diğer antik topluluklar üzerine modern genetik yöntemlerini kullanarak çalışmalar yürüten bir bilim dalı olan paleogenetik'in kurucusu olarak biliniyor. 2006 yılında, Neandertal'lerin gen haritasının tamamını yeniden inşa edilmesi planını açıkladı. 2007 yılında Paabo, Time dergisi tarafından yılın etkili 100 kişisi listesine alındı.