30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 19.02.2022 16:46 | Son Güncelleme: 19.02.2022 16:54

Aziz Sancar'dan 'Ayrım yapmadan aşınızı olun' çağrısı

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye'de aşı konusunda vatandaşlara tercih hakkı sunulmasına ve bazı aşılara karşı yapılan eleştirilere yönelik görüşünün sorulması üzerine aşı çeşitleri arasında ayrımın yanlış olduğunu söyledi.
Aziz Sancar'dan 'Ayrım yapmadan aşınızı olun' çağrısı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Ankara'daki Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nün açılış törenine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Kovid-19 aşıları ve Omicron varyantına ilişkin sorularını yanıtladı.

Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil Omicron varyantının hafif belirtilerle geçirilmesinin bir nedeninin aşılanma olduğunu ifade etti. Sancar "Omicron ağır olmayabilir ama bir sebebi de Omicron'a yakalananların çoğu aşılı. Aşılı olunca da tabii ağır seyretmiyor. Ben aşılı olduğum için pek korkmuyorum artık" diye konuştu.

"Moderna aşısını oldum"

Kovid-19'a yakalanmadığını belirten Sancar, hangi aşıyı yaptırdığının sorulması üzerine, ABD'de mRNA tabanlı Moderna aşısını olduğunu söyledi.

"Aşı çeşitleri arasında ayrım yapılmamalı"

Türkiye'de aşı konusunda vatandaşlara tercih hakkı sunulmasına ve bazı aşılara karşı yapılan eleştirilere yönelik görüşünün sorulması üzerine Sancar, aşı çeşitleri arasında ayrımın yanlış olduğunu anlattı. 

 

 

"Ben Çin aşısı istemiyorum, Türk aşısı istiyorum, şunu istiyorum bunu istiyorum... Ben çok kişiye söyledim 'Bugün senin sıran geldi aşı olacaksın' diye. Ben de gittim, aşı için sıraya girdim. Oradaki (ABD) bir hemşire 'Sen şu odaya gir' dedi. Ben de girdim. 3 tane aşırı veriliyordu, birisi bizim Türklerin çıkardığı BioNTech, ikincisi Moderna, üçüncüsü de Johnson&Johnson. Bana aşı yapıldı ve ben hangi aşının yapıldığını bilmiyordum. Sormaz Amerikalı, ne varsa onu verecek. Hemşire aşı yaptı sonra sordum, 'Hangisi?' dedim, 'Moderna' dedi, ben de 'Oldu' dedim. Ama Türkiye'de e-mail, telefon geliyor, 'Şu aşıyı oldum, benim antikorlarım şu kadar' Bırak aşı olmuşsun artık" dedi.