21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Giriş: 03.04.2023 10:52 | Son Güncelleme: 03.04.2023 11:30

Akıp giden anlardan seçip çıkarılanlar: Yakalanan Zaman sergisi

Usta sanatçı Su Yücel'in umudu, akıp giden anlardan seçip çıkardıklarını, eskimeden dondurduklarını resmettiği adeta bir belgesel niteliği taşıyan yapıtları Yakalanan Zaman adlı solo sergisiyle 8 Nisan’da Galeri Diani'de sanatseverlerle buluşuyor
Akıp giden anlardan seçip çıkarılanlar: Yakalanan Zaman sergisi - Resim: 1

Şair Can Yücel'in kızı multidisipliner sanatçı Su Yücel’in  Yakalanan Zaman adlı sergisi 8 Nisan-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Galeri Diani’de gerçekleşiyor.

Akıp giden anlardan seçip çıkarılanlar: Yakalanan Zaman sergisi - Resim: 2

Bu sergide sanatçı edindiği deneyimlerini anda yakalayıp, zihninde kalanları son zamanlarda tüm dünya ve ülkemizde insan kaynaklı yaşananları, doğanın anlarını, yaşama sevinciyle birleştirip bizlere aktarıyor.

Akıp giden anlardan seçip çıkarılanlar: Yakalanan Zaman sergisi - Resim: 3

Yaşama dair hafızasını bizlerle bir belgeselci ruhuyla paylaşırken paletindeki renkleri içindeki yaşam, zaman ve mekan öğelerini birbiri içinde eriterek izleyiciye aktarıyor. “Zamanın kokusunu, gürültüsünü, renklerini, dokusunu takip ettim; zamanı kaybetmeden kaydettim” diyen Su Yücel, adeta hayatın her anına resim gibi bakıyor. 

Akıp giden anlardan seçip çıkarılanlar: Yakalanan Zaman sergisi - Resim: 4

Sanatsal dilinin tuvale aktarımında bilgisini zihninde kalan anlarla harmanlayıp anın adeta fotoğrafını çekip duygusunu izleyici ile paylaşıyor. Hatta kimi eserlerinde fotoğraf makinasının, kadrajını tuşlarını da resmediyor ki hem anı yakalayanı, hem de o anı belleklere aktarıyor.