26 Şubat 2024, Pazartesi
Giriş: 21.05.2023 16:25 | Son Güncelleme: 21.05.2023 16:30

Sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğine bağlı çoklu organ yetmezliğinden 86 yaşında vefat eden sanatçının cenaze namazı Teşvikiye Camisi'nde kılındı
Kaynak: AA
Sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı - Resim: 1

Ses sanatçısı ve oyuncu Nuri Sesigüzel'in cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.  Oğlu Mehmet Sesigüzel, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, babalarının kıymetini bugün daha iyi anladıklarını söyledi.

Yurt içi ve yurt dışından pek çok kişinin arayarak veya bizzat gelerek baş sağlığı dilediğini belirten Sesigüzel, "Gerçekten çok sevilen bir sanatçı olduğunu biz burada ailecek gördük, hissettik, zaten biliyorduk. Böyle bir babanın evlatları olduğumuz için gurur duyuyoruz. Mekanı cennet olsun" dedi.

Sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı - Resim: 2

Sesigüzel, cenazeye gelen kalabalığı görünce babalarıyla bir kez daha gurur duyduklarını vurguladı ve akşam vaktinde Büyükçekmece'deki Kuba Camisi'nde taziyeleri kabul edecekleri bilgisini verdi.

"Halk müziğinde bir çığır açmıştı"

Sanatçı Selahattin Alpay ise "Nuri Sesigüzel olmak kolay değildi. Tırnaklarıyla gelen bir insan. Her şeyden evvel kendi halk müziğimize her konuda hizmet eden en büyük mihenk taşlarından bir tanesiydi. Allah nur içinde yatırsın" dedi.

Sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı - Resim: 3

Sesigüzel'in bugün halk müziği söyleyen herkesin örnek aldığı bir şahsiyet olduğunu ifade eden Alpay, "Biz ekmek yiyorsak onun sayesinde yiyoruz. Çünkü halk müziğinde bir çığır açmıştı. Her şeyden önce kişiliği tartışılmaz. Kimseye nasip olmayan bir şöhreti haizdi. Kendi dinleyicisine, halkına hiçbir zaman saygısızlık yapmadı. Benim kendisinden örnek aldığım huyu karakteri buydu" değerlendirmesinde bulundu.

Sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı - Resim: 4

Cenazeye Sesigüzel'in ailesi ve sevenlerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Mehmet Sevigen, Yavuz Ağıralioğlu, Mahmut Tuncer ve Yunus Bülbül'ün de arasında bulunduğu siyaset ve sanat dünyasından pek çok kişi katıldı. Kılınan namazın ardından sanatçının cenazesi, Büyükçekmece Yeni Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.