25 Eylül 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 06.08.2022 12:33 | Son Güncelleme: 06.08.2022 13:08

Seslendirme sanatçısı Sungun Babacan hayatını kaybetti

Türkiye'nin en önemli seslendirme sanatçılarından Sungun Babacan 63 yaşında vefat etti
Seslendirme sanatçısı Sungun Babacan hayatını kaybetti

Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise, Alec Baldwin, Jean-Claude Van Damme, Nicolas Cage, Sean Penn, Andy Garcia, Bruce Willis, Kevin Costner, ve Mel Gibson gibi Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesi olan Sungun Babacan (63) hayatını kaybetti. 

Acı haberi; Oksijen yazarı seslendirme sanatçısı Yekta Kopan Twitter'dan duyurdu.

Seslendirme Kadroları da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Yılların usta isimi Sungun Babacın'ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz" dedi. 

Sungun Babacan kimdir? 

Sungun Babacan 5 Ekim 1958 yılında Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde okudu. Meslek yaşamına TRT'de seslendirme yaparak başladı. 1980'li yılların ortalarında TRT'de Cumartesiden Cumartesiye adlı programın sunuculuğunu yaptı. Birçok sinema filmi ve dizide ünlü oyuncuların seslendirmesini yapan Sungun Babacan, uzun yıllar çeviri ve seslendirme yönetmenliği yaptı.

Sungun Babacan'ın 1982 yılında Meral Erbil ile evliliği boşanma ile sonuçlandı. 27 Haziran 2008'de Damla Özüduru ile evlendi

İki büyük kuruluşun kurumsal sesi oldu. Aynı zamanda Riot Games'in yayıncılığını ve yapımcılığını üstlendiği League of Legends adlı oyunda Lucian isimli şampiyonu seslendirdi. Evim Şahane ev Güle Güle Oturun programında dış ses oldu. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'nde dublaj konusunda dersler verdi. Başlıca seslendirme çalışmaları arasında  Christian Bale / Batman Begins, Christopher Reeve / Superman, Tom Hanks / Forrest Gump, Tom Cruise / Mission: Impossible ve John Travolta / Pulp Fiction yer alır. Usta sanatçı bir süredir sağlık problemleri nedeniyle hastanede tedavi görüyordu.