16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 24.01.2024 14:35 | Son Güncelleme: 24.01.2024 16:43

İYİ Parti'nin Ankara adayı Cengiz Topel Yıldırım oldu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Cengiz Topel Yıldırım olduğunu açıkladı
İYİ Parti'nin Ankara adayı Cengiz Topel Yıldırım oldu

31 Mart Yerel Seçimleri’ne 81 ilde “hür ve müstakil” girme kararı alan İYİ Parti bugün üçü büyükşehir toplam dört belediye başkan adayını açıkladı. TBMM'deki grup toplantısında partisinin İstanbul'da Buğra Kavuncu, Balıkesir'de Turhan Çömez ve Sincan'da da Fatih Koca aday gösterdiğini duyuran Meral Akşener, parti genel merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı. Akşener Başkent'te adaylarının Cengiz Topel Yıldırım olduğunu söyledi. 

"Kazanmak üzere bugünden itibaren yola çıkıyor"

Meral Akşener, "Kendisine İYİ Parti adına Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını, inşallah da belediye başkanlığını teklif ettiğimde hiç sektirmeden 'Ankara'ya hizmet etmek benim için bir görevdir, şereftir' dedi ve kazanmak üzere bugünden itibaren yola çıkıyor. Aramıza hoş geldiniz" ifadelerini kullandı. Yıldırım'ı kürsüye davet eden Akşener, kendisine parti rozetini taktı.

"Ankara rütbesine yakışan konumdan fersah fersah uzaktır"

Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediye başkan adaylığına layık görülmenin kendisi için tarifsiz bir onur ve büyük bir mesuliyet olduğunu söyledi.

Ankara'nın hak ettiği yerde olmadığını ifade eden Yıldırım, "Ankara, adına, şanına, rütbesine ve mazisine yakışan bir konumdan fersah fersah uzaktır. Ankara'ya memat gelmemiş fakat Ankara'dan hayat gitmiştir. Son 30 yıla baktığınızda Ankara ziyandadır. 25 sene uçuk projelerle kaynaklarını tüketen Ankara, son 5 yılda ayağa kalkacağına tembellik ve ihmalkarlığın pençesine düşürülmüştür. Her fanteziyi proje zanneden bir zihniyetle, her projeyi fantezi olarak gören bir atalet arasına sıkışmıştır" diye konuştu. Yıldırım, hızla gelişen dünyaya ayak uyduramayan vizyonsuz ve vasat belediyeciliğe karşı bambaşka bir belediyecilik vadettiklerini belirtti.

Cengiz Topel Yıldırım kimdir?

Cengiz Topel Yıldırım, 1964 Nevşehir Kozaklı doğumlu olmasına rağmen tüm yaşamını Ankara'da geçirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Yıldırım, amatör lisanslı futbol oynadı. 2008 yılında, Ankaragücü Yönetim Kurulu’nda bulundu. 28 Mart 2009 tarihinde ise, delegelerin tamamının oylarıyla Ankaragücü 39. Dönem Kulüp Başkanı oldu. Ankaragücü yönetimindeki çalışmaları ve Ankara  Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek'e karşı mücadelesi ile dikkat çekti. Yıldırım 22014 yılındaki seçimlerde CHP'nin Ankara Büyük Şehir Belediye Başkan adayı oldu. 15 Şubat 2016 tarihinde CHP Genel Başkan Başdanışmanı olarak görevlendirildi. Evli olan Cengiz Topel Yıldırım, iki çocuk babasıdır