14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 02.04.2024 13:23 | Son Güncelleme: 02.04.2024 14:25

Van'da seçimi kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala mesai bitiminden 5 dakika önce yaptığı itiraz üzerine geri alındığını açıkladı
Van'da seçimi kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının, Adalet Bakanlığı'nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alındığını duyurdu. DEM Parti'nin açıklamasına göre 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK'ye bildirimde bulundu. YSK daha önce Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı.

Van'da yeni bir hukuksuzluk girişiminin ortaya konduğuna dikkat çekilen açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesi kararının hiçe sayıldığı vurgulandı.

 

Son kararı YSK verecek


Van'da seçimi yüzde 55 ile açık farkla kazanan Abdullah Zeydan, memnu hakların iadesinin iptal edilmesiyle siyasi yasaklı konumuna düşüyor. Zeydan ile ilgili son kararı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verecek.

 

Abdullah Zeydan kimdir? 

İlk, orta ve lise tahsilini ilçede tamamlayan Zeydan, Uluslararası Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Farklı şirketlerde mimarlık yapan Zeydan, HDP'den Hakkari milletvekilliği yaptı. Evli ve 3 çocuk babası olan Abdullah Zeydan, HDP'nin Hakkâri Milletvekili iken 2016'da HDP eş başkanlarıyla birlikte tutuklanan ve yedi yıllık hapis cezasının ardından geçen yıl tahliye edilmişti.  kullanılıyor.

Memnu hakkı nedir?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın daha önce aldığı mahkumiyetten doğan yasal kısıtı seçim öncesinde kalkmış, YSK Zeydan'ın adaylığını kabul etmişti.  Ancak son yapılan açıklamaya göre ise Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesi kararının hiçe sayıldığı ifade edildi.

Van'da seçimlerde ne olmuştu? 

Son seçimlerden sonra kayyum atanan büyükşehir belediyelerinden biri de Van olmuştu. 2019'da Bedia Özgökçe Ertan ile belediyeyi kazanan HDP, aradan geçen süre zarfında belediyeye atanan kayyum nedeniyle yönetimi kaybetmişti. 31 Mart seçimlerinde Zeydan AA ve ANKA verilerine göre yüzde 55 ( 245 bin) oy ile en yakın rakibi Abdulahat Arvas'ın (Yüzde 27- 120 bin) iki katı oy almıştı.