04 Mart 2024, Pazartesi
Giriş: 16.04.2023 09:59 | Son Güncelleme: 16.04.2023 14:49

BBC film eleştirmenleri seçti: 2023'te öne çıkan 8 film

BBC Culture film eleştirmenleri Nicholas Barber ve Caryn James, aralarında John Wick: Chapter 4, Close, EO ve İnfinity Pool’un da bulunduğu yılın öne çıkan filmlerini seçti. 2023'ün ilk 4 ayında bağımsız filmler ön plana çıktı
BBC film eleştirmenleri seçti: 2023'te öne çıkan 8 film - Resim: 1

1. Saint Omer (Aziz Ömer)

Caryn James film içi "Irk, sınıf ve annelik hakkındaki bu katı fikirli, yürek burkan drama, Fransa'nın geçen yılki Oscar yarışına girmesiydi ve neden aday gösterilmediği konusunda hala şaşkınım" ifadelerini kullandı. Filmde Alice Diop, hikayesini Fransa'da bebeğini ölüme terk etmekle suçlanan Senegalli genç bir kadının gerçek hayattaki vakasına dayandırırken, belgesel yapma deneyimini iyi bir şekilde kullanıyor. Diop, duruşmaya tanık olmak için Saint Omer kasabasına giden hamile bir romancı olan Rama'yı icat eder ve bu, kendi şüphelerine ve korkularına etki eder. Yargılanan anne Laurence olarak, Guslagie Malanda doğal olmayan bir şekilde sakin, teslimiyet içinde neredeyse donmuş durumda. Rama rolünde Kayije Kagame, yüzü kayıtsız olmasına rağmen izlerken aklının nasıl çalıştığını ve kalbinin nasıl çarptığını görmenizi sağlıyor. Diop, diyaloğunu mahkeme tutanaklarına dayandırdı, ancak sonuçlar, ekranda iki derin ve canlı kadının yer aldığı büyüleyici bir film yaratmak için sayfadaki kuru gerçeklerin çok ötesine geçiyor.

BBC film eleştirmenleri seçti: 2023'te öne çıkan 8 film - Resim: 2

2. Close (Kapat)

Lucas Dhont, ödüllü ilk filmi Girl'ün ardından, bir başka narin ama duygusal açıdan sarsıcı bir reşit olma draması ile devam ediyor. Nicholas Barber "Film o kadar doğal ki, onu uçtan uca bir belgesel zannedebilirsiniz" eleştirisinde bulundu. Filmin kahramanları, pastoral Belçika'da samimi bir arkadaşlığın tadını çıkaran 13 yaşındaki iki erkek çocuk olan Léo (Eden Dambrine) ve Rémi (Gustav de Waele). Ancak yeni bir okula kaydolduklarında akran baskısı ilişkilerini kırılma noktasına getirir. Genç olmanın acılarına insanüstü bir şekilde duyarlı olan Dhont, gençlerin dayanılmaz bir saldırı altındaymış gibi hissetmelerini sağlamak için aleni zorbalığın gerekmediğini anlıyor. Oğlanların sınıf arkadaşlarının sıradan soruları onları sonsuza dek değiştirmeye yeter. 

BBC film eleştirmenleri seçti: 2023'te öne çıkan 8 film - Resim: 3

3. John Wick:Chapter 4 (John Wick: 4. Bölüm)

Keanu Reeves'in desteklediğimiz suikastçı olduğu sanatsal aksiyon dolu serinin son taksitinde, yılın şimdiye kadarki en iyi ana akım reklam filmi için rekabet yok. Başına milyonlarca dolarlık bir bedel ödeyen Wick, içindeki James Bond'u yönlendirerek Paris, Berlin ve Osaka'da dünyayı dolaşarak öldürülmekten kaçmaya çalışıyor. Caryn James film, "Yönetmen Chad Stahelski, dövüş sanatları, silahlar ve kılıçlarla dolu aksiyonla onu görsel olarak büyüleyici ve eğlenceli hale getiriyor. Reeves'in sevimli kişiliği, yollarına gönderdiği cesetlerin sayısını uzun zaman önce kaybetmiş bir karaktere bağlanmamıza yardımcı oluyor. Ian McShane, Wick'in kibar meslektaşı Winston olarak her zaman bir zevktir ve film, yakın zamanda ölen Lance Reddick'i kapıcı Charon olarak görmemiz için bize bir şans daha veriyor" sözleriyle değerlendirdi.

BBC film eleştirmenleri seçti: 2023'te öne çıkan 8 film - Resim: 4

4. Holy Spider (Kutsal Örümcek)

Ali Abbasi'nin tüyler ürpertici Kutsal Örümcek filmi, 2000 ve 2001 yıllarında İran'ın kutsal şehri Meşhed'de 16 seks işçisini öldüren evli bir inşaatçının (Mehdi Bajestani) gerçek hikayesine dayanıyor. Başrolde Zar Amir Ebrahimi (Cannes'da en iyi kadın oyuncu ödülü sahibi) Suçları araştıran kararlı gazeteci, ilk başta Kuzuların Sessizliği ve diğer büyük ekran seri katil dramalarının atmosferik bir parçası gibi görünüyor. Caryn James film için "Kışkırtıcı yönü, bazı vatandaşların ve politikacıların katili ahlaki bir haçlı seferinde yerel bir kahraman olarak görmeleridir. Kutsal Örümcek, genel heyecanların ardında, Mahsa Amini protestolarının ardından daha da zekice görünen toplum çapındaki kadın düşmanlığının bir incelemesi" dedi.