27 Şubat 2024, Salı
Haber Giriş: 03.03.2023 17:21 | Son Güncelleme: 03.03.2023 23:23

Ali Koç: Bizi cezalandırarak yola sokamazsınız

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonuna yaptığı açıklamada Kayserispor yönetiminin karşılaşmaya seyirci yasağının geleceğini bir gece önceden bildiğini söyledi. "Zaman zaman siyaseti siz futbolun içerisine sokuyorsunuz" diyen Koç "4 bakan 'selfie' çekince siyaset olmuyor mu?" şeklinde konuştu
Ali Koç:  Bizi cezalandırarak yola sokamazsınız

Ali Koç, Yukatel Kayserispor ile Fenerbahçe arasında oynanacak maça sarı-lacivertli taraftarların alınmaması kararı sonrası FBTV'ye açıklamalarda bulundu. İşte Koç'u açıklamalarından satırbaşları:

Ali Koç, "Böylesi bir depreme ne Türkiye, ne de başka bir ülkenin hazırlıklı olacağını düşünüyorum. Kaybımız çok. Söylenenlerden çok daha fazla kaybımız olduğunu düşünüyorum. Yaralımız çok. Hayatta kalanlar büyük bir mücadele içerisine. İlk günden beri onların yanında olmamız lazım. Unutturmalıyız. Diğer bölgelerde hayat normal akışına döndü ama çok uzun bir yolumuz var. Bu kez toparlanmak, normale dönmek uzun sürecek. Devlet, millet, hükümet, muhalefet, STK'lar... El ele, omuz omuza olmalıyız. Birbirimize en çok ihtiyacımız olan dönem. Suçlu gösterme günü değil. Bunların hesabının sorulacağı gün gelecektir ama bugün, o gün değil" dedi.

'Ben buna kıyamet diyorum'

Depremler hakkındaki konuşmasına bazı ülkeler büyük savaşlardan sonra ilk olarak çocukları için tiyatrolar ve sinemalar inşa etmişlerdir diyerek devam eden Koç, "Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Unutmamalıyız, farkındalığı yüksek tutmalıyız. İhtiyaçları gidermeliyiz. Ben buna kıyamet diyorum. Allah böyle bir şeyi, ne bize, ne de başka kimseye göstermesin" ifadelerine de yer verdi.

'Kayserispor yasağı bir gece önceden biliyordu'

Bize bir tebliğ gelmemiş ancak Kayserispor'a 1 gece evvel bilgi gitmişti diyen Koç, "sonraki gün 18.00 gibi açıklama yaptılar. Bir gece önce Kayserispor'a yasak geleceği söyleniyor. Süreçte birileri yalan söylüyor. Bir nebze biliyorum. Her şeyi açıklayacağım, belki hepsini bugün değil. Siyasetinden, yerel idarelere kadar... Bildiklerimi anlatacağım" diye konuştu. Sözlerine açıklamayı Kayserispor mu yazdı bilmiyorum diye devam eden Koç, "Her şeye rağmen hukukta hakkımızı aradı. Kayseri'de başvurduk, mahkeme hemen karar aldı. Bir gün savunma verdi davalıya, davalıda iki savunma yaptı. Davalı da Kayseri Valiliği. Kararı alan Kayseri Valiliği, savunmayı da onlar yaptı. Kayseri Valiliği'nin savunması sonucu, mahkeme ilk kararın aksine başvurumuzu reddetti. Bu hukuki bir karar değil. Bunu birinci sınıf hukuk öğrencisi bile anlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, bu karardan utanıyorum. Bir Valilik nasıl böyle bir savunma yapabilir? Nasıl böyle bir savunma yapan avukat tutabilir? Akıllara ziyan" ifade etti.

'Her şey Fenerbahçe aleyhine gerçekleşiyor'

Yüksek Divan Kurulunda neden hep bizim başımıza geliyor? diyerek sitemini dile getiren Koç, "Bir kulüp 8 senede, 3 kere son maçta şampiyonluk kaybediyor. Bu olabilir mi? Olamaz! Ne hikmetse en ağır ihlaller, hake hataları Şubat-Mart ayları hep bizim başımıza geliyor. Son olarak bunu yaşadık. Bu bardağı taşırdı. Hükûmet, devlet.. Bütün kavramlar da karıştı. Bir şey var, her şey Fenerbahçe aleyhine çalışıyor" dedi.

'Devlete karşıymışız'

Protestolar ile ilgili de konuşan Koç, "Maçta bazı protestolar oldu. Biz saldırıya uğradık, devlete karşıymışız. Ertesi gün Beşiktaş maçında aynı şeyler oldu. Statta infial oluştu. Sosyal medyadan mesajlar paylaşıldı. Bu tip mesajların infial yaratacağını çocuklar bile biliyor. İş çok sakat yere gidiyor. Bu iş kardeşi kardeşe kırdırır" ifadelerini kullandı.

'Fenerbahçe'nin DNA'sı ortada'

Hassas dengede en makul açıklamayı yapmak bizim işimiz diyen Koç, "Bazı kulüpler kendisi açıklama yaptı, son derece siyasi açıklamalar. Biz Fenerbahçe olarak siyasi bir şey yapmıyoruz. Statta bir bölüm protesto yaptı. Kulüpler Birliği'nde kültür vardı, ortak açıklamayı herkes yayınlar. Biz de yayınladık, iki büyük kulüp saatler sonra yayınlayınca, biz kötü olduk. Bu kulübün DNA'sının ne olduğu açıkça ortada. Bir açıklamadan dolayı, bizim 5 senedir yaptıklarımız, duruşumuz sorgulanamaz. En çok kırıldığım nokta bu oldu" dedi.

4 bakan 'selfie' çekince siyaset olmuyor mu?

"Ben de tribünde siyasi söylem istemiyorum. Ama tezahüratların çok ötesinde, zaman zaman siyaseti siz futbolun içerisine sokuyorsunuz. Bakanların şampiyonlukta selfie çekmesi siyaset olmuyor mu? Cumartesi - Pazar oynanan maçlarından ardından kulüpleri açıklamaya zorlamak siyaset olmuyor mu? Bir maçta tezahürat olunca, Fenerbahçe vatan haini! Yok, öyle değil! İnsanları kışkırtıyorsunuz! Çok önemli dertler varken, futbol camiası omuz omuza vermişken, yaptıklarınız çok yanlış."

“Bizi cezalandırarak yola sokamazsınız”


“Bazı kulüplerin, bizim taraftarlarımız hakkında ettiği laflar… Zillet falan… Sizsiniz siyaset yapan. Taraftarları, bizim yönettiğimizi düşünüyorsanız, bizi töhmet altında bırakıyorsunuz. Biz siyasetin parçası olmak istemiyoruz. Neden bize bunu yapıyorsunuz? Bizi cezalandırarak bizi yola sokamazsınız! Biraz bizim tarihimize bakın. Bana göre ‘Yönetim istifa’ ile ‘Hükümet istifa’ arasında hiçbir fark yok. Hükümet için boynu kıldan ince olan vardır, karşı olan vardır.

“Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti var, Kayseri’ye gidecek 1.600 kişi yaratacak, öyle mi? Bu kudretli devlete bu haksızlık!” Koskoca adamlar bir öyle diyor, bir böyle diyor. Dediklerine kendilerinin bile inanmamaları. Yazık, hakikatten yazık.”